Přístupnostní navigace
E-přihláška
Vyhledávání Vyhledat Zavřít
studijní program
Fakulta: FSIZkratka: B-MET-PAk. rok: 2024/2025
Typ studijního programu: bakalářský
Kód studijního programu: B0714A270004
Udělovaný titul: Bc.
Jazyk výuky: čeština
Akreditace: 18.2.2020 - 18.2.2030
Profil programu
Akademicky zaměřený
Forma studia
Prezenční studium
Standardní doba studia
3 roky
Garant programu
doc. Ing. Robert Grepl, Ph.D.
Rada studijního programu
Předseda :doc. Ing. Robert Grepl, Ph.D.Člen interní :doc. Ing. Jiří Krejsa, Ph.D.doc. Ing. Zdeněk Hadaš, Ph.D.Mgr. Jana Hoderová, Ph.D.doc. Ing. Pavel Vorel, Ph.D.
Oblasti vzdělávání
Cíle studia
Vývoj technických systémů vede ke stále komplexnějším zařízením, ve kterých je integrována mechanika s elektrickým pohonem, sensorikou, řízením a softwarem. Jedná se o systémy schopné reagovat na změny prostředí, detekovat kritické provozní stavy a vykazovat prvky inteligentního chování. Tyto charakteristiky najdeme ve všech typech zařízení od domácích spotřebičů připojených na internet přes osobní automobily s jejich asistenčními systémy až po rozsáhlé systémy robotizované výroby s algoritmy pro prediktivní údržbu. Cílem studia oboru Mechatronika je poskytnout přehled a zároveň dostatečné znalosti z oblastí mechaniky a základů strojírenství, elektrotechniky, elektroniky, počítačového řízení, programování a přírodních věd. Studijní program připravuje studenty pro navazující magisterské studium, ale i pro další rozvoj znalostí v odborné praxi.
Profil absolventa
Absolvent studijního programu Mechatronika získá základní přehled v technických oborech mechanika, elektrotechnika, elektronika, počítačové řízení a programování. Obsah velké části klíčových předmětů je postaven na teoretických znalostech, dovednostech v oblasti využívání moderních počítačových nástrojů pro simulaci, výpočty, měření, vizualizaci apod. a praktických zkušenostech s realizací projektů v moderně vybavených laboratořích. Absolvent má také možnost pokračovat v navazujícím magisterském studiu a poté i doktorském studiu a získat vědeckou hodnost Ph.D. s vyhlídkou na případnou vědeckou či akademickou kariéru. Získané teoretické i praktické znalosti patří dle Nařízení vlády č. 275/2016 do těchto oblastí: - část 27 (Strojírenství, technologie a materiály, C.a): 1 (znalosti mechaniky pevných těles, mechaniky tekutin a termomechaniky), 2 (znalosti konstrukce strojů a mechanismů), 5 (znalosti technické kybernetiky, mechatronických systémů, robotů a výpočetní techniky), 6 (znalosti modelování, technického měření a experimentálních metod). - Z hlediska uplatnění (bod C.c) se absolvent uplatní jako: 1 (v akademické sféře a v dalších institucích zabývajících se vědou, výzkumem, vývojem a inovacemi), 2 (jako projekční a řídící pracovník), 4 (jako projektant výrobních systémů, projektový manažer), 6 (jako specialista pro kontrolu a řízení kvality nebo specialista posuzující úroveň technických projektů v obchodní a finanční sféře), 8 (jako výpočtář nebo konstruktér). - Teoretické znalosti v elektrotechnice: část 6 (Elektrotechnika, C.a): 1-4 (matematické a fyzikální znalosti elektrických a elektronických obvodů, znalosti komunikačních systémů a systémů automatického řízení, znalosti návrhu i provozu elektrotechnických systémů, znalosti bezpečnostních pravidel elektrotechnické praxe).
Charakteristika profesí
Absolvent programu Mechatronika má díky systémově pojaté výuce a charakteru vzdělání vysokou odbornou adaptabilitu a široké interdisciplinární znalosti, což dává velké šance pro uplatnění v mnoha odvětvích průmyslu. Absolventi bakalářského studijního programu jsou připraveni pokračovat v dalším studiu.
Podmínky splnění
Viz platné předpisy, Směrnice děkana Pravidla pro organizaci studia na fakultě (doplněk Studijního a zkušebního řádu VUT v Brně). Součástí státní závěrečné zkoušky je obhajoba bakalářské práce a odborná rozprava. Obě části státní závěrečné zkoušky se konají ve stejném termínu před komisí pro státní zkoušky. Ke státní zkoušce může přistoupit student, který získal potřebný počet kreditů v předepsané skladbě nutný pro úspěšné ukončení bakalářského studia a odevzdal bakalářskou práci v řádném termínu. Organizace a průběh státní závěrečné zkoušky jsou dány vnitřními normami VUT a fakulty.
Vytváření studijních plánů
Pravidla a podmínky pro tvorbu studijních programů určují: ŘÁD STUDIJNÍCH PROGRAMŮ VUT, STANDARDY STUDIJNÍCH PROGRAMŮ VUT, STUDIJNÍ A ZKUŠEBNÍ ŘÁD VUT (užívající „ECTS“), SMĚRNICE DĚKANA Pravidla pro organizaci studia na fakultě (doplněk Studijního a zkušebního řádu VUT v Brně).
Dostupnost pro zdravotně postižené
Na VUT jsou zohledněny potřeby rovného přístupu k vysokoškolskému vzdělávání. V přijímacím řízení ani ve studiu nedochází k přímé či nepřímé diskriminaci z žádných důvodů. Studujícím se specifickými vzdělávacími potřebami (poruchy učení, fyzický a smyslový handicap, chronická somatická onemocnění, poruchy autistického spektra, narušené komunikační schopnosti, psychická onemocnění) je poskytováno poradenství v poradenském centru VUT, které je součástí Institutu celoživotního vzdělávání VUT. Podrobně tuto problematiku řeší Směrnice rektora č. 11/2017 „Uchazeči a studenti se specifickými potřebami na VUT“. Rovněž je vytvořen funkční systém sociálních stipendií, který popisuje Směrnice rektora č. 71/2017 „Ubytovací a sociální stipendium“.
Návaznost na další typy studijních programů
Absolventi bakalářského studijního programu Mechatronika mohou pokračovat v navazujícím magisterském studijním programu Mechatronika a poté i na doktorském studijním programu Inženýrská mechanika na Fakultě strojního inženýrství VUT v Brně, případně v obdobných navazujících studijních programech na jiných technicky zaměřených VŠ.