Přístupnostní navigace
E-přihláška
Vyhledávání Vyhledat Zavřít
Detail oboru
FEKTZkratka: PP-TEEAk. rok: 2011/2012
Program: Elektrotechnika a komunikační technologie
Délka studia: 4 roky
Profil
Studijní obor doktorského studia je zaměřen na přípravu špičkových vědeckých a výzkumných specialistů v nejrůznějších oblastech teoretické elektrotechniky, zejména pak v teorii elektromagnetismu, v teorii elektrických obvodů, v obecných metodách zpracování signálů a v oblasti elektrických měření. Cílem je poskytnout ve všech těchto dílčích zaměřeních doktorské vzdělání absolventům vysokoškolského magisterského studia, prohloubit jejich teoretické znalosti, dát jím též potřebné vědomosti i praktické dovednosti a naučit je metodám vědecké práce.
Klíčové výsledky učení
Absolvent umí řešit vědecké a složité technické úlohy v oblasti obecné elektrotechniky a elektromagnetismu. Díky kvalitnímu rozvinutému teoretickému vzdělání a specializaci ve vybraném oboru jsou absolventi doktorského studia vyhledáváni jako specialisté v oblasti obecné elektrotechniky. Absolventi doktorského studijního programu budou v oblasti obecné elektrotechniky a elektromagnetismu schopni pracovat jako vědečtí a výzkumní pracovníci v základním či aplikovaném výzkumu, jako specializovaní odborníci vývoje, konstrukce a provozu v různých výzkumných a vývojových institucích, elektrotechnických a elektronických výrobních firmách a společnostech a u výrobců či uživatelů elektrických systémů a zařízení, přičemž zde budou schopni tvůrčím způsobem využívat moderní výpočetní a měřicí techniku.
Profesní profil absolventů s příklady
Garant
prof. Ing. Jarmila Dědková, CSc.
Vypsaná témata doktorského studijního programu
Práce je zaměřena na vývoj experimentálních modelů ke stanovení vstupních dat potřebných pro mapování elektrické vodivosti materiálů pomocí EIT. Zjišťování vlastností objektů různých struktur je realizováno pomocí napětí naměřených na elektrodách přiložených ke zkoumanému objektu nebo magnetické indukce. Cílem práce je navrhnout metodiku měření na vybraných modelech.
Školitel: Bartušek Karel, prof. Ing., DrSc.
Budou studovány experimentální techniky měření magnetické susceptibility na bázi magneticko-resonančního zobrazování. Navržené MRI techniky budou ověřeny na biologických objektech.
Práce je zaměřena na návrh a experimentální ověření postupu pro stanovení konduktivity zeminy. Zjišťování vlastností objektů různých struktur je realizováno pomocí metod elektrické impedanční tomografie. Cílem práce je nalézt a experimentálně ověřit stabilní a časově nenáročný algoritmus s ohledem na požadovanou přesnost.
Školitel: Dědková Jarmila, prof. Ing., CSc.
V procesu modelování se vyskytují problémy rozsáhlých mnohaparametrických úloh s explicitním popisem minima parametrů. V numerickém modelování existují přístupy k takovým modelům. Základní dva lze charakterizovat jako deterministický a nedeterministický proces. Oba přístupy lze použít při numerickém modelování sdružených rozsáhlých úloh elektrotechniky, elektroniky a elektromagnetického pole. Při jejich vhodném formulování se stávají výkonnými nástroji při vědeckém přístupu k řešení základního i aplikovaného výzkumu. Cílem doktorského studia je popsat a formulovat oba přístupy, na experimentech ověřit vlastnosti modelů. Cíleně budou testovánu na problémech nanomateriálových modelů.
Školitel: Fiala Pavel, prof. Ing., Ph.D.
Obsahem práce bude teoretický a experimentální výzkum mechanizmů generace vzdušných iontů s cílem optimalizovat spektrální charakteristiky iontových polí vhodných pro pobytové prostory, minimalizovat hladinu vznikajícího ozonu a vytvořit model s definovanou vlhkostí, teplotou, iontovou koncentrací a hladinami elektrického a magnetického pole. Součástí práce je i optimalizace metod měření koncentrace a spektra vzdušných iontů a vývoj odpovídajících senzorů.
Školitel: Steinbauer Miloslav, doc. Ing., Ph.D.
Budou studovány techniky relaxometrie kontrastních látek s krátkými relaxačními časy na bázi magneticko-resonančního zobrazování. Budou navrženy a experimentálně ověřeny MRI techniky na biologických objektech.
Cílem práce je analýza mikrobiálních kolonií pomocí optických, spektroskopických a dalších metod a jejich následné roztřídění v preanalytické fázi zařazeni do identifikačního procesu klinické mikrobiologie.
Provést rozbor rychlých MRI technik, soustředit pozornost na vybrané techniky vhodné pro relaxační a difúzní měření. Experimentálně ověřit jejich činnost a optimalizovat pro vzorky s krátkými relaxačními časy.
Cílem disertační práce je teoretický a experimentální výzkum vlivu koncentrace vzdušných iontových polí na mechanizmus šíření elektromagnetických vln v optické oblasti. V rámci řešení bude proveden teoretický rozbor mechanizmu šíření vln v prostředí s elektrickým nábojem o nízkém a středním stavu koncentrace nabitých částic. Pro experimentální část bude navržena vhodná měřicí metoda využívající detekce změn stavu přijímaných optických vln. Předpokládá se analýza možností využití realizované metody pro kvantifikaci koncentrace iontů ve vzdušném prostředí.
Školitel: Drexler Petr, doc. Ing., Ph.D.
Jedním z klíčových problémů spolehlivosti výkonových olejových transformátorů je přítomnost a četnost částečných výbojů. Jejich zvýšená aktivita může vést až ke kritickému stavu vedoucímu k explozi a destrukci transformátoru. Za účelem předejití havarijního stavu je nutno úroveň částečných výbojů sledovat. Přínosnou informací ke stanovení rizika havárie je lokalizace zvýšené aktivity částečných výbojů. Pro účely lokalizace mohou být sledovány typické projevy částečného výboje jako elektromagnetická či akustická emise. Cílem disertační práce je studium současného stavu problematiky lokalizace částečných výbojů a propracování lokalizačních metod do aplikovatelného stavu. Žádoucí je návrh možností kombinace více metod pro zvýšení přesnosti lokalizace.