Detail oboru

Biomedicínská elektronika a biokybernetika

FEKTZkratka: PK-BEBAk. rok: 2011/2012

Program: Elektrotechnika a komunikační technologie

Délka studia: 4 roky

Profil

Doktorské vzdělání poskytne absolventům magisterského vysokoškolského studia v oblasti biomedicínské elektroniky a biokybernetiky vyšší stupeň vzdělání, prohlubující teoretické znalosti.
Cílem je prohloubení teoretických znalostí studentů ve vybraných částech vyšší matematiky,fyziky a disciplin, tvořících teoretický základ zvoleného oboru. Studium jim také umožní získat potřebné zkušenosti v experimentální práci a zpracování jejích výsledků, včetně využití vyšších metod aplikované informatiky.
Konečním cílem je naučit absolventy metodám vědecké práce.

Klíčové výsledky učení

Absolvent doktorského studia by měl být vyhraněnou osobností s výrazným vědeckým výsledkem, širokým rozhledem a schopností řešit složité vědecké a výzkumné technické úlohy v oblasti biomedicínské elektroniky a biokybernetiky a oblastech souvisejících.
Maximální míra flexibility a profesní adaptability v širokém oboru je samozřejmou vlastností absolventa doktorského studia.
Absolventi doktorského studijního programu v biomedicínské elektronice a biokybernetice budou schopni pracovat jako vědečtí a výzkumní pracovníci v základním či aplikovaném výzkumu zejména v medicínské a biologické oblasti, jako specializovaní odborníci vývoje, konstrukce a provozu v různých výzkumných a vývojových institucích, a u výrobců či uživatelů vyspělé techniky, zejména biomedicínské.

Profesní profil absolventů s příklady

Absolvent doktorského studia by měl být vyhraněnou osobností s výrazným vědeckým výsledkem, širokým rozhledem a schopností řešit složité vědecké a výzkumné technické úlohy v oblasti biomedicínské elektroniky a biokybernetiky a oblastech souvisejících. Maximální míra flexibility a profesní adaptability v širokém oboru je samozřejmou vlastností absolventa doktorského studia. Absolventi doktorského studijního programu v biomedicínské elektronice a biokybernetice budou schopni pracovat jako vědečtí a výzkumní pracovníci v základním či aplikovaném výzkumu, jako specializovaní odborníci vývoje, konstrukce a provozu v různých výzkumných a vývojových institucích, a u výrobců či uživatelů vyspělé přístrojové techniky a aplikační informační technologie zejména v medicínské a biologické oblasti.

Garant

Vypsaná témata doktorského studijního programu

  1. Analýza dynamických vlastností repolarizace a depolarizace srdečních komor

    Cílem projektu je studium dynamických vlastností repolarizace a depolarizace srdečních komor z průběhu elektrokardiogramu. Prostudujte odpovídající literaturu a na základě dostupných měření a analýz se pokuste analyzovat dynamické vlastnosti QT intervalů popř. akčních potenciálů, pokud budou k dispozici. Získané poznatky o repolarizaci a depolarizaci komor, reprezentované QT intervaly, budou využity pro predikci náhlé srdeční smrti, komorové arytmie, klasifikaci pacientů s dlouhým a krátkým QT nebo vyhodnocení vlivu léků. V projektu se předpokládá spolupráce s lékařskou fakultou Masarykovy univerzity.

    Školitel: Kolářová Jana, doc. Ing., Ph.D.

  2. Analýza fyziologických dějů v důsledku excitací kardiovaskulárního systému poruchami dýchání při spánku

    Cílem práce bude analýza vlastností cirkulačních mechanizmů, autonomního nervového systému a poruch srdečního rytmu v průběhu spánkových apnoí a různých spánkových fází. Analýza bude vycházet z měření získaných ze spolupráce I. interní-kardioangiologické kliniky Fakultní Nemocnice u Sv. Anny v Brně, Ústavu přístrojové techniky AVČR v Brně a Mayo Clinic Rochester, MN, USA. Spánková apnoe má negativní vliv na funkci kardiovaskulárního systému a je rizikovým faktorem pro vznik některých srdečních arytmií a náhlé srdeční smrti. Důraz bude kladen na vyhodnocení parametrů, které kvalitativně/kvantitativně popisují funkci kardiovaskulárního systému během jednotlivých spánkových fází a při obstrukčních/centrálních apnoických událostech. Měřené signály zahrnují EEG, EOG, EKG, EMG, pulzní oximetrii, záznam dýchání a polohy pacienta při spánku dle směrnice AASM (American Academy of Sleep Medicine). Doktorand se bude aktivně podílet i na realizaci spánkových studií na lékařském pracovišti, předzpracování dat a vývoji metod pro vyhodnocení měřených polysomnografických signálů. Práce budou probíhat na Ústavu přístrojové techniky Akademie věd České Republiky.

    Školitel: Provazník Valentine, prof. Ing., Ph.D.

  3. Metody pro stanovení srdečního výdeje z dat celotělové bioimpedance

    Téma zahrnuje vývoj metod zpracování signálů pro stanovení srdečního výdeje z dat multikanálové celotělové impedance. Bude se vycházet z naměřených dat bioimpedance, EKG, zvuku a krevního tlaku. Cílem bude navržení nových algoritmů, které budou korigovat výpočet srdečního výdeje s pomocí dat pořízených celotělovým multikanálovým impedančním monitorem. Práce bude zaměřena zejména na potlačení vlivu dýchání a ostatních nežádoucích složek impedančního signálu z hrudníkové impedanční kardiografie a optimalizaci měřicího protokolu a výběru kanálů pro výpočet. Vývoj metod bude probíhat v prostředí Matlab. Práce budou probíhat na Ústavu přístrojové techniky Akademie věd České Republiky.

    Školitel: Provazník Valentine, prof. Ing., Ph.D.


Struktura předmětů s uvedením ECTS kreditů (studijní plán)

1. ročník, zimní semestr
ZkratkaNázevJ.Kr.Pov.Uk.Hod. rozsahSk.Ot.
DTK2Aplikovaná kryptografiecs4Volitelný oborovýdrzkS - 39ano
DET1Elektrotechnické materiály, materiálové soustavy a výrobní procesycs4Volitelný oborovýdrzkS - 39ano
DEE1Matematické modelování v elektroenergeticecs4Volitelný oborovýdrzkS - 39ano
DME1Mikroelektronické systémycs4Volitelný oborovýdrzkS - 39ano
DRE1Návrh moderních elektronických obvodůcs4Volitelný oborovýdrzkS - 39ano
DFY1Rozhraní a nanostrukturycs4Volitelný oborovýdrzkS - 39ano
DTE1Speciální měřicí metodycs4Volitelný oborovýdrzkS - 39ano
DAM1Vybrané kapitoly řídicí technikycs4Volitelný oborovýdrzkS - 39ano
DVE1Vybrané statě z výkonové elektroniky a elektrických pohonůcs4Volitelný oborovýdrzkS - 39ano
DBM1Vyšší metody zpracování a analýzy signálů a obrazůcs4Volitelný oborovýdrzkS - 39ano
DJA6Angličtina pro doktorandycs4Volitelný všeobecnýdrzkCj - 26ano
DMA1Statistika. stochastické procesy, operační výzkumcs4Volitelný všeobecnýdrzkS - 39ano
1. ročník, letní semestr
ZkratkaNázevJ.Kr.Pov.Uk.Hod. rozsahSk.Ot.
DME2Mikroelektronické technologiecs4Volitelný oborovýdrzkS - 39ano
DRE2Moderní digitální bezdrátová komunikacecs4Volitelný oborovýdrzkP - 39ano
DTK1Moderní síťové technologiecs4Volitelný oborovýdrzkS - 39ano
DTE2Numerické úlohy s parciálními diferenciálními rovnicemics4Volitelný oborovýdrzkS - 39ano
DFY2Spektroskopické metody pro nedestruktivní diagnostikucs4Volitelný oborovýdrzkS - 39ano
DET2Vybrané diagnostické metody, spolehlivost, jakostcs4Volitelný oborovýdrzkS - 39ano
DAM2Vybrané kapitoly měřicí technikycs4Volitelný oborovýdrzkS - 39ano
DBM2Vybrané problémy biomedicínského inženýrstvícs4Volitelný oborovýdrzkS - 39ano
DEE2Vybrané problémy z výroby elektrické energiecs4Volitelný oborovýdrzkS - 39ano
DVE2Vybrané statě z elektrických strojů a přístrojůcs4Volitelný oborovýdrzkS - 39ano
DMA2Diskrétní procesy v elektrotechnicecs4Volitelný všeobecnýdrzkS - 39ano
1. ročník, celoroční semestr
ZkratkaNázevJ.Kr.Pov.Uk.Hod. rozsahSk.Ot.
DQJAZkouška z angličtiny před státní doktorskou zkouškucs4Povinnýdrzkano