Detail oboru

Chemie životního prostředí

FCHZkratka: DPCO_CHTOZPAk. rok: 2011/2012

Program: Chemie a technologie ochrany životního prostředí

Délka studia:

Akreditace od: 10.3.1997Akreditace do: 1.3.2013

Profil

Program studia v rámci DSP "Chemie a technologie ochrany životního prostředí" je chemicko-technologickým oborem, který je na FCH VUT v Brně koncipován tak, aby si absolventi osvojili chemickou technologii jako výsledek aplikace chemických, fyzikálně chemických a biologických znalostí; absolventi oboru by měli odpovídat za zdravé životní prostředí, což znamená využívat zejména takové chemické technologie, které by chránily základní složky životního prostředí, tj. vzduch, vodu a půdu. Studium je zaměřeno na souhrnné poznání jednotlivých chemických technologií, včetně teorie procesů speciálních technologií a poznání jejich nebezpečí pro životní prostředí. Environmentální chemie řeší navíc problematiku vstupu a transferu xenobiotik i ostatních škodlivin do všech složek životního prostředí. Získané poznatky budou směřovat k doprovodným technologiím chránícím životního prostředí před znečištěním, snižujícím produkci všech druhů odpadů a vedoucím k čistým chemickým technologiím bez odpadů a emisí. Zvláštní pozornost je věnována komplexnímu chápání technologických procesů a vytvoření systému pro ekonomické posouzení účinnosti jednotlivých operací technologického procesu.

Garant

Vypsaná témata doktorského studijního programu

  1. Distribuce a mobilita environmentálně významných prvků v závislosti na geochemických složkách životního prostředí

    Práce bude zaměřena na sledování distribuce a mobilitu environmentálně důležitých elementů, jejich vazba na prostředí, minerální fáze, transport a a sorpci ve složkách prostředí. U reálných vzorků bude zjišťován vliv geochemických faktorů, vliv chemického a minerálního složení půd ve vybraných lokalitách se zvýšeným obsahem toxických prvků. Cílem práce je objasnění vlivu složení na mobilitu a distribuci prvků v závislosti na chemických formách prvků a podmínkách prostředí. Bude porovnáváno chování syntetických fází a reálných vzorků v kontaminovaných oblastech. V experimentální části práce budou použity metody atomové absorpční spektrofotometrie, rentgenové analýzy, frakcionační a speciační analýzy.

    Školitel: Sommer Lumír, prof. RNDr., DrSc.

  2. Fluorimetrické stanovení fluoridů na bázi komplexů s vybranými organickými činidly

    Fluoridy budou fluorimetricky stanoveny nepřímo po reakci s komplexy zirkonia s vybranými hydroxyflavony (morin, kvercetin aj.) a hydroxynaftoovou kyselinou. Bude studováno složení komplexů se zirkoniem a optimální reaktivita pro vznik komplexů se zirkoniem a pro reakci s fluoridem. Metodika bude aplikována pro mikrostanovení fluoridů v různých typech vod.

    Školitel: Sommer Lumír, prof. RNDr., DrSc.

  3. Chirální analýza organických polutantů

    Předmětem studia bude chiralita a její význam v environmentální analýze. Hlavní důraz bude položen na chromatografické separace vybraných organických polutantů a na posouzení výhznamu takto získaných dat..

    Školitel: Čáslavský Josef, prof. Ing., CSc.

  4. Modifikace techniky difúzních gradientů v tenkém filmu (DGT) pro charakterizaci přírodních systémů

    Příprava a testování analytických vlastností sorpčních gelů se zakomponovanými selektivními sorbenty, obsahujícími různé funkčně-analytické skupiny na bázi Spheron, Iontosorb ap., a gelů difúzních s různě velkými póry pro techniku DGT. Výzkum možností využití jiných modifikovaných nosičů pro aplikaci v technice DGT. Stanovení ekologicky významných prvků v přírodních systémech technikou DGT jak v diskovém, tak proužkovém provedení detekčních sond. Studium selektivity záchytu a možností jejího využití pro speciační analýzu, zjišťování prostorového rozložení (hloubkových profilů) v přírodních soustavách, kinetiky uvolňování (půdy, sedimenty), popř. isotopového zastoupení (datování, zjišťování zdrojů znečištění).

    Školitel: Dočekal Bohumil, doc. RNDr., CSc.

  5. Ochrana archivních papírových materiálů aplikací esenciálních olejů

    Cílem aplikace esenciálních olejů je zabránit poškozování knih v důsledku napadení plísněmi zejména v depozitářích s nevhodnými parametry vnitřního prostředí. V souvislosti s cílem disertiční práce bude provedena literární rešerše, analýza esenciálních olejů na obsah jednotlivých látek (GC/MS/MS), identifikace složek esenciálních olejů s největším mikrobiocidním vlivem (GC/MS/MS, klastrová analýza), bude sledován vliv esenciálních olejů a jejich dlouhodobý vliv na vybrané archivní papírové materiály (extrakce, GC/MS/MS, LC/MS) a budou nalezeny optimálních podmínky dezinfekce papírových materiálů pro vybrané esenciální oleje.

    Školitel: Večeřa Zbyněk, Ing., CSc.

  6. Procesy praní a zafiltrování vodárenských filtrů a jejich vliv na kvalitu upravené vody

    Cílem práce bude experimentální výzkum a podrobný popis průběhu procesů praní filtrů a jejich následného zafiltrování. Praní filtrů je zatím stále ještě obtížně popsatelný proces, který je navíc velmi individuální pro různé konstrukce filtrů a různé kvality upravované vody. Jde v něm o odstranění maximálního množství zachycených nečistot s minimálními nároky na spotřebovanou prací vodu a energii, která se při praní spotřebovává na provoz čerpadel prací vody a dmychadel pracího vzduchu. Zafiltrování je počáteční fáze provozu filtrů s náplní vrstvou zrnitého materiálu, která následuje ihned po skončení fáze praní filtru. Proces zafiltrování většinou představuje přechodnou fázi provozu filtrů, při které pozorujeme zhoršenou kvalitu filtrátu. Po něm dochází k postupnému zlepšování separační účinnosti filtrů. Fáze zhoršené kvality filtrátu je různě dlouhá (od téměř nepozorovatelného zhoršení kvality po dobu několika desítek sekund až do několika hodin). Počáteční fáze filtrace, kdy běží zafiltrování, může ale významně ovlivnit kvalitu pitné vody a způsobit průnik například nebezpečných organismů (např. Cryptosporidium a Giardia) do pitné vody.

    Školitel: Dolejš Petr, doc. Ing., CSc.

  7. Řízené uvolňování léčiv z biodegradabilních hydrogelů

    Bude sledována degradace hydrogelů na bázi PLGA/PEG v závislosti na chemickém složení hydrogelu, vzájemných poměrů jednotlivých složek, modifikace hydrogelu biologickými látkami pomocí HPLC, LC/MS, GPC aj. Dále bude sledováno uvolňování léčiv z hydrogelů na bázi PLGA/PEG a bio-PUR.

    Školitel: Vávrová Milada, prof. RNDr., CSc.

  8. Stanovení organických sloučenin v dehtu

    Práce bude zaměřena na zhodnocení obsahu vzniklých nežádoucích látek přítomných v plynu vzniklého při spalování biomasy a odpadů. Optimalizovanými analytickými postupy bude ověřeno, zda technologie využívaná při čištění plynu vzniklého při spalování čisté biomasy bude použitelná také při zplyňování odpadů. Pro stanovení bude využita dvojdimensionální plynová chromatografie s hmotnostní detekcí.

    Školitel: Vávrová Milada, prof. RNDr., CSc.

  9. Stanovení platinových kovů metodou ICP-MS ve složkách životního prostředí po předchozí prekoncentraci na modifikovaných sorbentech

    Poslední dobou se věnuje značná pozornost výskytu platinových kovů v environmentálních vzorcích (Pd, Pt, Rh v automobilových katalyzátorech). Jejich přítomnost je detekována v prachu, půdách, rostlinách v okolí frekventovaných dopravních spojů. Tato práce by měla zhodnotit současný stav výskytu platinových kovů v jednotlivých složkách životního prostředí. Ke stanovení bude využita metoda ICP-MS s předchozí extrakcí PTK do modifikovaných sorbentů s využitím organických činidel a tensidů pro prekoncentrací a odstranění vlivu matrice.

    Školitel: Sommer Lumír, prof. RNDr., DrSc.

  10. Studium degradace léčiv s využitím pokročilých oxidačních procesů

    Pomocí separačních metod budou sledovány degradační produkty léčiv. K degradaci bude využito pokročilých oxidačních procesů.

    Školitel: Vávrová Milada, prof. RNDr., CSc.

  11. Teoretické studium reaktivity energetických materiálů

    Teoretické kvantově-chemické studium primárních reakcí postulovaných při rozkladu organických energetických materiálů pomocí kvantově-chemických výpočtů metodami DFT. Důraz je kladen na studium "first step" disociace vazeb C-NO2 a N-NO2 se zřetelem na homolytické disociační a disproporcionační entalpie.

    Školitel: Friedl Zdeněk, prof. RNDr., CSc.

  12. Teplonosné médium pro solární systémy

    V práci/studiu bude prověřena funkčnost stávající nemrznoucí směsi na bázi glykolu a inhibitorů koroze, se zřetelem k ověření funkčnosti pro zavedené konstrukční materiálové složení solárního systému. Bude prověřena možnost použití 1,3-propandiolu a glycerinu pro modifikaci stávajících teplonosných médií. Bude zkoumán poměr síťování/štěpení a tvorba mikrogelů v základní organické matrici. Dle zjištěných výsledků bude navržen inovovaný inhibiční systém pro používané konstrukční materiály. Ve složení inhibitorů koroze budou preferovány moderní a zdraví méně škodlivé inhibitory koroze. Dle možností a dosavadních výsledků bude také prověřena použitelnost efektivních avšak problematických (gelovatění) inhibitorů: křemičitanů (silikátů). Výstupem práce by měla být moderní ekologická nemrznoucí kapalina tvořená směsí glykolů s delší životností (výměnou lhůtou) v solárních systémech a menším zatížením pro životní prostředí a zdraví člověka.

    Školitel: Čáslavský Josef, prof. Ing., CSc.

  13. Termochemické vlastnosti vysokodusíkatých energetických materiálů

    Teoretické kvantově-chemické studium termochemických vlastností energetických materiálů (EM) s vysokým obsahem dusíku, které představují ekologicky šetrnější náhradu klasických EM. Cílem disertace je vypracování postupu výpočtu slučovacích entalpií dHf° v plynném stavu metodou isodesmických reakcí a jeho aplikování na H- a NO2-vysokodusíkaté EM.

    Školitel: Friedl Zdeněk, prof. RNDr., CSc.

  14. Vícerozměrné separace v kapalné fázi

    Podstatou doktorské práce bude studium možností vysoce účinných kapalinových separačních technik v multidimenzionálním uspořádání s vysokým stupněm ortogonality. Jednotlivé dimenze budou zastoupeny elektormigračními metodami kapilární izoelektrická fokusace, elektroforéza ve volném toku), chromatografickými metodami (kapilární kapalinová chromatografie) a doplněny hmotnostně spektrometrickou analýzou

    Školitel: Friedl Zdeněk, prof. RNDr., CSc.

  15. Využití pasivních vzorkovačů pro analýzu léčiv ve vodním prostředí

    Pro analýzu léčiv z vodního prostředí budou využity pasivní vzorkovače umožňující stanovení biodostupných analytů. V rámci prováděné studie bude testováno více typů pasivních vzorkovačů. Vlastní stanovení bude prováděno pomocí separačních metod s různými typy detektorů.

    Školitel: Vávrová Milada, prof. RNDr., CSc.

  16. Využití pasivních vzorkovačů pro analýzu léčiv ve vodním prostředí

    Pro analýzu léčiv z vodního prostředí budou využity pasivní vzorkovače umožňující stanovení biodostupných analytů. V rámci prováděné studie bude testováno více typů pasivních vzorkovačů. Vlastní stanovení bude prováděno pomocí separačních metod s různými typy detektorů.

    Školitel: Vávrová Milada, prof. RNDr., CSc.


Struktura předmětů s uvedením ECTS kreditů (studijní plán)

1. ročník, celoroční semestr
ZkratkaNázevJ.Kr.Pov.Uk.Hod. rozsahSk.Ot.
DCV_AOAngličtina pro doktorandyen0Povinnýdrzkano
DCO_CZP3Chemie životního prostředí IIIcs0Povinnýdrzkano
DCO_ARDAnalýza rizik a chemická bezpečnost Ics0Povinně volitelnýdrzkano
DCO_ANDAnalytická chemie biotických vzorkůcs0Povinně volitelnýdrzk1ano
DCO_VOKAnalýza polutantů v životním prostředícs0Povinně volitelnýdrzk1ano
DCO_BDPBiotechnologické dekontaminační procesycs0Povinně volitelnýdrzk1ano
DCO_EKTEkotoxikologie Ics0Povinně volitelnýdrzk1ano
DCO_METMetrologie a její význam pro environmentální analýzucs0Povinně volitelnýdrzk1ano
DCO_MAMModerní analytické metody využívané v enviromentální analýzecs0Povinně volitelnýdrzk1ano
DCO_STAMultivariační zpracování experimentálních dat cs0Povinně volitelnýdrzk1ano
DCO_NHDNové poznatky z hydrochemie a hydrobiologiecs0Povinně volitelnýdrzk1ano
DCO_NVDNové směry ve vodárenských technologiíchcs0Povinně volitelnýdrzk1ano
DCO_BCHPokročilá biochemiecs0Povinně volitelnýdrzk1ano
DCO_TUDProcesy a zařízení pro úpravy pitné vodycs0Povinně volitelnýdrzk1ano
DCO_TNOTechnologie nakládání s odpady Ics0Povinně volitelnýdrzk1ano
DCO_VODVybrané kapitoly z organické chemiecs0Povinně volitelnýdrzk1ano
DCO_ZVEVVzorkování a jeho význam pro enviromentální analýzucs0Povinně volitelnýdrzk1ano
DCO_SBAVztahy mezi strukturou a biologickou aktivitou Ics0Povinně volitelnýdrzk1ano
2. ročník, celoroční semestr
ZkratkaNázevJ.Kr.Pov.Uk.Hod. rozsahSk.Ot.
DCO_ARDAnalýza rizik a chemická bezpečnost Ics0Povinně volitelnýdrzkano
DCO_ANDAnalytická chemie biotických vzorkůcs0Povinně volitelnýdrzk1ano
DCO_VOKAnalýza polutantů v životním prostředícs0Povinně volitelnýdrzk1ano
DCO_BDPBiotechnologické dekontaminační procesycs0Povinně volitelnýdrzk1ano
DCO_EKTEkotoxikologie Ics0Povinně volitelnýdrzk1ano
DCO_METMetrologie a její význam pro environmentální analýzucs0Povinně volitelnýdrzk1ano
DCO_MAMModerní analytické metody využívané v enviromentální analýzecs0Povinně volitelnýdrzk1ano
DCO_STAMultivariační zpracování experimentálních dat cs0Povinně volitelnýdrzk1ano
DCO_NHDNové poznatky z hydrochemie a hydrobiologiecs0Povinně volitelnýdrzk1ano
DCO_NVDNové směry ve vodárenských technologiíchcs0Povinně volitelnýdrzk1ano
DCO_BCHPokročilá biochemiecs0Povinně volitelnýdrzk1ano
DCO_TUDProcesy a zařízení pro úpravy pitné vodycs0Povinně volitelnýdrzk1ano
DCO_RADRadioekologie Ics0Povinně volitelnýdrzk1ano
DCO_TNOTechnologie nakládání s odpady Ics0Povinně volitelnýdrzk1ano
DCO_VODVybrané kapitoly z organické chemiecs0Povinně volitelnýdrzk1ano
DCO_ZVEVVzorkování a jeho význam pro enviromentální analýzucs0Povinně volitelnýdrzk1ano
DCO_SBAVztahy mezi strukturou a biologickou aktivitou Ics0Povinně volitelnýdrzk1ano
Všechny skupiny volitelných předmětů
Sk. Počet předm. Předměty
1 2 - 18 DCO_AND, DCO_VOK, DCO_BDP, DCO_EKT, DCO_MET, DCO_MAM, DCO_STA, DCO_NHD, DCO_NVD, DCO_BCH, DCO_TUD, DCO_TNO, DCO_VOD, DCO_ZVEV, DCO_SBA