Přístupnostní navigace
E-přihláška
Vyhledávání Vyhledat Zavřít
studijní program
Fakulta: FSIZkratka: B-PDS-PAk. rok: 2021/2022
Typ studijního programu: bakalářský
Kód studijního programu: B0212A310002
Udělovaný titul: Bc.
Jazyk výuky: čeština
Akreditace: 14.7.2018 - 14.7.2028
Profil programu
Akademicky zaměřený
Forma studia
Prezenční studium
Standardní doba studia
3 roky
Garant programu
doc. akad. soch. Ladislav Křenek, ArtD.
Rada studijního programu
Předseda :doc. akad. soch. Ladislav Křenek, ArtD.Člen interní :Ing. Josef Bednář, Ph.D.Ing. David JohnIng. Dana Rubínová, Ph.D.prof. Ing. Martin Hartl, Ph.D.Ing. Pavol Luptákdoc. Ing. arch. Jan Rajlich
Oblasti vzdělávání
Cíle studia
Bakalářský studijní program Průmyslový design ve strojírenství spojuje teorii, dovednosti a praxi v oblasti průmyslového designu. Program připravuje studenty na navrhování sériově vyráběných produktů s důrazem na funkční, estetické, technické, ergonomické a bezpečnostní kvality. Základ studia tvoří profilující technické a odborné předměty spolu s oborovými dovednostmi a znalostmi v rámci širších společenských a enviromentálních kontextů. Výuka je založena na tradičních designérských postupech i na možnostech progresivních technologií. Rozvíjí komplexní přístup k řešení designu jako kontinuálního procesu od konceptu až po prezentaci návrhu prostřednictvím vizualizací, animací a modelové dokumentace. Cílem vzdělávacího procesu je formování tvořivých a schopných absolventů s vysokou mírou uplatnitelnosti na trhu práce.
Profil absolventa
Absolvent studijního programu má znalosti z oblasti strojního inženýrství spolu s oborovými dovednostmi a znalostmi metod designérské tvorby. Je teoreticky i prakticky dobře vybaveným průmyslovým designérem, otevřeným inovátorem schopným samostatně řešit jednodušší průmyslové výrobky po stránce funkční, estetické, technické, ergonomické i bezpečnostní. Své návrhy přesvědčivě prezentuje formou kresebných skic, počítačových vizualizací i 3D modelů.
Charakteristika profesí
Díky svému jedinečnému profilu je designér se strojírenským základem na trhu práce dobře přijímaný. Nalezne uplatnění v průmyslové sféře na vývojových pracovištích velkých nebo středních firem, ale i ve specializovaných designérských a grafických studiích. Univerzálně vybavený absolvent je schopen přizpůsobit se práci v příbuzných oborech, zejména konstrukčního směru. Disponuje také potřebnými tvůrčími, technickými a metodickými dovednostmi pro další studium průmyslového designu v navazujícím magisterském stupni. Nadaní studenti jsou motivování a směřováni k doktorskému studiu.
Podmínky splnění
Viz platné předpisy, Směrnice děkana Pravidla pro organizaci studia na fakultě (doplněk Studijního a zkušebního řádu VUT v Brně). Státní závěrečná zkouška je ústní a je plánována v pěti základních oblastech. 1) Oblast konstruování strojů. Zahrnuje tyto předměty: Základy konstruování, Konstruování, Konstruování strojů - strojní součásti, Konstruování strojů - převody, Konstruování strojů - mechanismy, 3D tisk a Solidworks. 2) Oblast mechaniky těles. Zahrnuje tyto předměty: Technická mechanika, Statika, Pružnost a pevnost. 3) Oblast dějin umění. Zahrnuje tyto předměty: Dějiny umění do 18. století, Dějiny umění 19. a 20. století, Dějiny designu. 4) Oblast teorie designu. Zahrnuje tyto předměty: Ergonomie, Pokročilé materiály v designu a Typografie. 5) Obhajoba bakalářské práce reflektuje praktické předměty, dovednosti a dosavadní zkušenosti v oblasti průmyslového designu. Součástí bakalářské práce je představení variantních návrhů i výsledného designu popisem tvarového řešení, konstrukčně-technologického řešení, ergonomického řešení, barevného a grafického řešení ve formě prezentace, textové práce, sumarizačního posteru i modelu ve zvoleném měřítku.
Vytváření studijních plánů
Pravidla a podmínky pro tvorbu studijních programů určují: ŘÁD STUDIJNÍCH PROGRAMŮ VUT, STANDARDY STUDIJNÍCH PROGRAMŮ VUT, STUDIJNÍ A ZKUŠEBNÍ ŘÁD VUT (užívající „ECTS“), SMĚRNICE DĚKANA Pravidla pro organizaci studia na fakultě (doplněk Studijního a zkušebního řádu VUT v Brně).
Dostupnost pro zdravotně postižené
Na VUT jsou zohledněny potřeby rovného přístupu k vysokoškolskému vzdělávání. V přijímacím řízení ani ve studiu nedochází k přímé či nepřímé diskriminaci z žádných důvodů. Studujícím se specifickými vzdělávacími potřebami (poruchy učení, fyzický a smyslový handicap, chronická somatická onemocnění, poruchy autistického spektra, narušené komunikační schopnosti, psychická onemocnění) je poskytováno poradenství v poradenském centru VUT, které je součástí Institutu celoživotního vzdělávání VUT. Podrobně tuto problematiku řeší Směrnice rektora č. 11/2017 „Uchazeči a studenti se specifickými potřebami na VUT“. Rovněž je vytvořen funkční systém sociálních stipendií, který popisuje Směrnice rektora č. 71/2017 „Ubytovací a sociální stipendium“.
Návaznost na další typy studijních programů
Absolventi programu mohou pokračovat ve studiu průmyslového designu v navazujícím magisterském studijním programu M-PDS obor: Průmyslový design ve strojírenství.