Přístupnostní navigace
E-přihláška
Vyhledávání Vyhledat Zavřít
studijní program
Fakulta: FSIZkratka: N-KSI-PAk. rok: 2024/2025
Typ studijního programu: magisterský navazující
Kód studijního programu: N0715A270024
Udělovaný titul: Ing.
Jazyk výuky: čeština
Akreditace: 18.2.2020 - 18.2.2030
Profil programu
Akademicky zaměřený
Forma studia
Prezenční studium
Standardní doba studia
2 roky
Garant programu
prof. Ing. Martin Hartl, Ph.D.
Rada studijního programu
Předseda :prof. Ing. Martin Hartl, Ph.D.Člen interní :Ing. Petr Šperka, Ph.D.doc. Ing. Daniel Koutný, Ph.D.Ing. Michal Michalec, Ph.D.Ing. Radovan Galas, Ph.D.doc. Ing. Milan Klapka, Ph.D.doc. Ing. Pavel Maňas, Ph.D.
Oblasti vzdělávání
Cíle studia
Studijní program připravuje studenty na profesní život v době rychle se rozvíjejících pokročilých technologií. Cílem je rozvinout široké spektrum znalostí a dovedností z oblasti strojírenství. Program staví na silném teoretickém základu tradičních inženýrských disciplín v kombinaci s projektově orientovanou výukou. Pozornost je zaměřena na kreativitu, kritické myšlení a počítačovou podporu v návrhovém procesu. Studijní plán je sestaven tak, aby pokryl všechny fáze návrhového procesu od prvotního konceptu, přes vývoj, výrobu, optimalizaci, až po testování prototypu. Studijní program charakterizuje: - Projektově orientovaná výuka. Řešení problémů s otevřeným koncem vycházejících z aktuálních potřeb průmyslu i samotné společnosti. - Tvůrčí přístup podporující kreativní myšlení. Hledání nových řešení a postupů. - Výuka v menších skupinách. Rozvoj komunikačních dovedností a samostatnosti studentů. - Mezioborový přístup. Schopnost analyzovat a syntetizovat znalosti a informace napříč technickými i netechnickými disciplínami při hledání efektivního řešení. - Širší kontext vzdělávání. Stáže v průmyslu, vedení výuky v bakalářských studijních programech, zařazení předmětů z oblastí humanitních a společenských věd.
Profil absolventa
Absolvent má obecné i technické znalosti, schopnosti a dovednosti nezbytné pro profesi strojního inženýra. Ovládá řadu metod a nástrojů pro vývoj nových zařízení, strojů a procesů. Orientuje se ve všech klíčových fázích životního cyklu výrobku od koncepčního návrhu, přes simulaci, výrobu prototypu, až po jeho testování. Současně je také inovátorem, který umí své znalosti aplikovat napříč disciplínami. Vyniká kreativitou a má vůdčí schopnosti, které ho předurčují stát se technologickým lídrem nebo předním vědcem ve svém oboru. Hlavní znalosti absolventů: - Mechanika poddajných těles (teoretické a experimentální stanovení závislostí mezi silovým působením a deformací). - Konstruování mechanických a elektromechanických systémů (stroj, zařízení, přístroj). - Metodologie aplikovaného výzkumu a vývoje (prototyp, postup). - Management projektů a inovací. Hlavní schopnosti absolventů: - Kritické myšlení a samostatnost. - Aplikace základních teoretických principů a metod při řešení inženýrských problémů. - Samostatný výkon vývojové, výzkumné a vědecké práce. - Práce v týmu a efektivní komunikace. - Řešení situací, které jsou komplexní, nepředvídatelné a vyžadují nové přístupy. - Iniciace a implementace spolupráce na oborové i mezioborové úrovni. - Zohlednění ekonomických, společenských, etických a environmentálních aspektů.
Charakteristika profesí
Absolventi oboru najdou uplatnění jako konstruktéři, projektoví manažeři, vývojoví specialisté, výzkumní a vývojoví pracovníci či obchodníci v oblasti strojírenství. Studenti se zájmem o vědeckou činnost a další vzdělávání mohou pokračovat v doktorském studijním programu.
Podmínky splnění
Viz platné předpisy, Směrnice děkana Pravidla pro organizaci studia na fakultě (doplněk Studijního a zkušebního řádu VUT v Brně). Státní zkouška se člení na následující části: - obhajoba diplomové práce, - rozprava. Rozprava se skládá ze tří tematických okruhů: - Digitální prototypování (zahrnuje předměty CAD modelování, Metoda konečných prvků - strukturální analýzy, Metoda konečných prvků - pokročilé analýzy a Aditivní technologie). - Konstruování strojů (zahrnuje předměty Konstrukční projekt, Tribologie a Dynamické systémy). - Technický experiment (zahrnuje předměty Měření a experiment a Analytický projekt).
Vytváření studijních plánů
Pravidla a podmínky pro tvorbu studijních programů určují: ŘÁD STUDIJNÍCH PROGRAMŮ VUT, STANDARDY STUDIJNÍCH PROGRAMŮ VUT, STUDIJNÍ A ZKUŠEBNÍ ŘÁD VUT (užívající „ECTS“), SMĚRNICE DĚKANA Pravidla pro organizaci studia na fakultě (doplněk Studijního a zkušebního řádu VUT v Brně).
Dostupnost pro zdravotně postižené
Na VUT jsou zohledněny potřeby rovného přístupu k vysokoškolskému vzdělávání. V přijímacím řízení ani ve studiu nedochází k přímé či nepřímé diskriminaci z žádných důvodů. Studujícím se specifickými vzdělávacími potřebami (poruchy učení, fyzický a smyslový handicap, chronická somatická onemocnění, poruchy autistického spektra, narušené komunikační schopnosti, psychická onemocnění) je poskytováno poradenství v poradenském centru VUT, které je součástí Institutu celoživotního vzdělávání VUT. Podrobně tuto problematiku řeší Směrnice rektora č. 11/2017 „Uchazeči a studenti se specifickými potřebami na VUT“. Rovněž je vytvořen funkční systém sociálních stipendií, který popisuje Směrnice rektora č. 71/2017 „Ubytovací a sociální stipendium“.
Návaznost na další typy studijních programů
Studijní program Konstrukční inženýrství navazuje přímo na bakalářský studijní program Základy strojního inženýrství uskutečňovaný na Fakultě strojního inženýrství. Absolvent navazujícího magisterského studijního programu Konstrukční inženýrství může pokračovat studiem doktorského studijního programu Konstrukční a procesní inženýrství nebo jiného podobně zaměřeného doktorského studijního programu.