Přístupnostní navigace
E-přihláška
Vyhledávání Vyhledat Zavřít
Výběrová řízení pro mobility programu Erasmus+ probíhají ve stanovených termínech na fakultě, do jejichž kompetence spadají. Hlavní výběrové řízení na celý následující akademický rok se koná v zimě (leden), dále se vyhlašuje druhé doplňující výběrové řízení na podzim pro pobyty v nadcházejícím letním semestru. OI Rektorátu může v případě rozpočtových rezerv vyhlásit i další, mimořádný konkurz.
Podrobné informace o termínech a podmínkách VŘ podá příslušná referentka či referent fakulty.
Ano, program Erasmus+ umožňuje opakované výjezdy na studijní pobyty či pracovní stáže a to do souhrnného maxima resp. 360 dní za každý stupeň studia, tj. až 360 dní v bakalářském, navazujícím magisterském a doktorském stupni studia. Toto opatření je retroaktivní i pro případnou účast v předchozí fázi programu Erasmus (LLP).
Při všech výjezdech musí být musí dodržována minimální a maximální délka jednotlivých pobytů a trvání daného projektového období (1.6. 201x - 30.9.201x+1)
Studentovi, který vyjíždí opakovaně může být dána ve výběrovém řízení nižší priorita.
Ne, míněn je zápis nejméně do 2. ročníku VŠ studia (v bakalářské úrovni) v době realizace studijního pobytu. První ročníky NMgr. studia ("čtvrťáci") samozřejmě vycestovat mohou.
Nelze. Po celou dobu studijního pobytu musí být student řádně zapsán do svého programu na VUT a to v rámci akademického roku, v němž byl k pobytu nominován. Pozbytím statutu studenta přestává splňovat Kvalifikační podmínky programu.
Lhůta je standardně stanovena účastnickou smlouvou na 30 dní od začátku pobytu. V důvodných případech je možné tento termín prodloužit. Současně je povinností písemně hlásit všechny změny LA, jakmile nastanou, tzn. pakliže by změna ve studijním plánu z vážného důvodu nastala i po výše uvedené lhůtě, vyřídíte Changes to LA rovněž.
Ano, pakliže LA zůstává beze změny, ve stejném termínu jako výše tuto skutečnost oznámíte Rektorátu a své fakultě (motivací budiž, že následně Vás nebudeme na toto téma urgovat).
Learning Agreement musí splňovat formální náležitosti, zejména pak přesné ustanovení způsobu uznávání navrženého studijního plánu. Pakliže tyto formální požadavky zahraniční dokumentace splňuje, je možné ji užít. V opačném případě je nutné primárně vyplnit dokumentaci VUT, příp. obojí, pokud partner na svých dokumentech trvá.
Není to nutné, všechny dokumenty k mobilitě s výjimkou jediného - Confirmation of Erasmus+ Study Period - akceptujeme v kopiích, a to včetně elektronických (musí však být řádně potvrzené a v dostatečné kvalitě pro čtení a tisk).
Learning Agreement zdvořile urgujte u zahraničních koordinátorů. Pakliže nebudete úspěšní, obraťte se prosím na koordinátora na fakultě a/nebo na OI Rektorátu s žádostí o asistenci. To platí také v případě jakýchkoliv jiných nestandardních situací, které by Vás během mobility mohly potkat - dodržujte termíny!
U dvousemestrálních pobytů je možné LA i jeho změny dělat buďto souhrnně na podzim anebo zvlášť ke každému semestru. Stává se, že některé školy nemusí na podzim mít zcela jasné kurzy vyučované v jarním semestru. LA na druhý semestr je tedy třeba vyřešit před jeho započetím a změny opět do 30 dní po zahájení.
Minimum pro uznání plné finanční podpory na dvousemestrální pobyt je 36 ECTS kreditů. Netrvá se důsledně na hodnotě 18 kreditů za každý semestr, tj. lze v některém ze semestrů splnit kreditů více a v druhém méně, např. při snížené nabídce relevantních kurzů, poměr však musí být přiměřený.
Za přijatelné je např.+/- 20%, není akceptovatelné např. splnit všech 30+ kreditů v jednom semestru a v druhém mít zapsán např. pouze jediný předmět apod.
Akceptační dopis a oboustranně schválený Learning Agreement. Oba tyto dokumenty stačí v kopiích.
Smlouvu vyřizujeme výhradně osobně, v nezbytně nutném případě v zastoupení prostřednictvím plné moci.
Záleží na měně, v níž je veden Váš účet. Finanční podporu je možné vyplatit v CZK na účet vedený v korunách u jakékoliv české banky nebo v EUR na účet vedený výhradně v Komerční bance, a.s. Na základě potvrzení, že jste účastníky programu Erasmus+ lze Komerční banku požádat o zvýhodněný typ účtu.
Ve Studisu → záložka Stipendia a poplatky → Stipendijní a EUR účty → zadat číslo účtu a kód banky, zvolit měnu a vytisknout PDF žádost o potvrzení účtu. Tuto pro účely zadávání předpisu finanční podpory eviduje pověřený pracovník Rektorátu VUT při sepsání účastnické smlouvy.
Ne, finanční podpora v rámci programu Erasmus+ je vyplacena buď v jedné nebo ve dvou splátkách, podle toho, zda pobyt studenta přesahuje přelom kalendářního roku (účetního období).
Obecně ano, nicméně ověřte vždy s pracovníkem Odboru pro studium a záležitosti studentů Rektorátu (v případě ubytovacích stipendií), případně s pověřeným pracovníkem fakulty (v případě doktorských stipendií)
Ano, forma studia nerozhoduje, podmínkou je pouze aktivní studium v akreditovaném studijním programu.
Ano, jen je třeba dbát pracovního práva dané země.
V současné době má bohužel Švýcarsko do odvolání odebrán statut tzv. programové země a mobilita v rámci programu Erasmus+ do Švýcarska není uznatelná.
Výjezd od Švýcarska je nutno řešit skrze jiný mobilitní program (např. Freemovers), příp. jsou v jednání varianty zprostředkování podpory ze strany švýcarské vlády.
Kontaktní hodiny naleznete na těchto stránkách vpravo. Jsou po celý rok stejné, pracovníci OI jsou navzájem zastupitelní a vyjma mimořádných událostí by měl být vždy někdo k dispozici.
Ano, je možné, abyste si podali více přihlášek na různé univerzity. Taktéž je možné se hlásit v příštích akademických letech, kdy počet podaných přihlášek, či realizovaných výjezdů v minulosti nijak neovlivňuje aktuální období.
Nejdříve se musíte zaregistrovat. Registrace Vám umožňuje jednak podání více přihlášek na odlišné univerzity a jednak podání přihlášek v dalších akademických letech, kdy už registrace není nutná. Vaše údaje jsou již v systému uloženy.
Univerzitní síť je zaměřená na určité téma/obor/výzkum. V praxi to znamená, že v rámci univerzitní sítě si můžete z daných univerzit, které jsou do univerzitní sítě zapojeny, vybrat pouze ty předměty, které odpovídají tematickému zaměření univerzitní sítě.
Velmi doporučujeme, abyste se obrátili na kontaktní osobu dané univerzitní sítě na Vaší fakultě a prokonzultovali s ní, jaké reálné možnosti daná univerzitní síť nabízí. Kontaktní osoba Vás poté dále bude instruovat, jak postupovat. Taktéž se můžete obrátit na Odbor internacionalizace Rektorátu na Hanu Philippi
VUT je aktuálně zapojeno do 10 univerzitních sítí. Univerzitní sítě jsou uvedeny na webu www.ceepus.info. Manuál jak vybrat univerzitní síť najdete zde.
V takovém případě můžete využít nabídky tzv. CEEPUS Freemover. Bližší informace k CEEPUS Freemover najdete zde
Univerzitní síť umožňuje mobilitu pouze v rámci sítí, do kterých je zapojeno VUT. Naopak CEEPUS Freemover umožňuje vyjet přes jakoukoli univerzitní síť, do které není VUT zapojeno. Šanci mají tak studenti, u kterých jejich fakulta není zapojena do programu CEEPUS a přesto bych chtěli přes tento program vyjet.
Výběrové řízení probíhá mimo VUT, kdy proces schvalování přihlášky je následující:
Výsledky výběrového řízení by měly být zveřejněny do 14 – 30 dní po deadline pro podání přihlášky.
Stipendium vyplácí hostující univerzita. Výše stipendia je odlišná pro každou zemi. Více informací najdete na www.ceepus.info.
Cestovní výdaje proplácí studentům domácí univerzita, tedy VUT. Po příjezdu z pobytu student předloží originály cestovních dokladů na zahraničních oddělení dané fakulty k proplacení. Jaké uznatelné výdaje a postup proplacení najdete zde.
Program CEEPUS nestanoví požadavky na získání určitého počtu ECTS kreditů. Pro splnění podmínek programu CEEPUS tak stačí získat alespoň 1 ECTS kredit. Musíte však také brát na zřetel požadavky Vaší domácí fakulty a zajistili si tak dostatečný počet ECTS kreditů pro postup do dalšího semestru.
V případě studijního pobytu je nutné dodat Confirmation of Study (poskytne hostující univerzita) a Learning Agreement/Changes to LA (dokumenty mohou být na VUT formuláři).
Po ukončení Vašeho pobytu je nutné ještě vyplnit tzv. Mobility Report, který se podává online. Instrukce, jak online Mobility Report obdržíte emailem od Národní agentury.
Program AKTION financuje pouze přípravu diplomové/ disertační práce v délce 1 – 5 měsíců.
Program AKTION umožňuje vyjet na jakoukoliv veřejnou vysokou školu v Rakousku.
Program AKTION je určen pouze pro nav. Mgr a PhD studenty.
Informace k podání přihlášky a přílohy k přihláškám najdete zde.
Vzhledem k tomu, že tento program je velmi specifický, šance na získání stipendia je velmi vysoká.
Stipendia AIA funguje na základě mezinárodní smlouvy mezi ČR a danou zahraniční zemí.
Každá nabídka pro danou zemi má svoje specifická pravidla a požadavky. Obecně jsou deadliny vypisovány nejčastěji v období září – únor daného roku.
Každá nabídka z dané zahraniční země má odlišná specifika. Konkrétnější informace najdete zde:
Většinou probíhá výuka v jazyce dané země. Je však také možné se domluvit na výuce v anglickém jazyce.
Každá nabídka z dané zahraniční země je odlišná i co se týče výše stipendia. Ve většině případů hradí stipendium zahraniční země. Informace najdete na našich webových stránkách.
Stipendium je poskytnuto na pobytové náklady – ubytování, strava apod.
Cestovní výdaje jsou Vám proplaceny po návratu z pobytu, kdy cestovní výdaje proplácí VUT po předložení originálu jízdních dokladů. Proces proplacení cestovních výdajů je popsán na našich webových stránkách.
IAESTE nabízí studentům praktické stáže, které jsou odborné s technickým zaměřením.
Nejdříve je nutné se registrovat na stránkách IAESTE. Následně se můžete přihlásit ke stáži. Nejaktuálnější nabídky jsou zveřejňovány na přelomu ledna/února. Nicméně během celého roku jsou k dispozici stáže, které zatím nebyly využity.
Podrobné informace k registraci a podání přihlášky najdete zde.
Ano, zkušenosti IAESTE stážistů najdete zde.