Přístupnostní navigace
E-přihláška
Vyhledávání Vyhledat Zavřít
Toto opatření se týká výhradně studentské mobility v rámci programu Erasmus+. Ve všech ostatních typech mobilit kontaktujte, prosím, přímo svou fakultu.
Role VUT je podpůrná a pomoc jakéhokoliv charakteru závisí na zájmu a aktivitě studenta.
VUT identifikuje tyto typy krizových situací, které vnímá jako opodstatněné k případnému spuštění mechanismů krizového zásahu ve prospěch postiženého studenta/ů:
(A) oběť závažné trestné činnosti (napadení/znásilnění, pohřešování, únos, vydírání atd.)
(B) přírodní/antropogenní krize (živelní pohromy velkého rozsahu, hromadné nákazy, havárie velkého rozsahu, politická/sociální krize, válečný konflikt, terorismus aj.).
(C) havárie/úraz těžšího rázu
Do kompetence VUT nespadá podpora při řešení dalších situací, např. ztráta/odcizení dokladů, osobních věcí nebo financí, finanční krize, vízové poradenství, pracovněprávní problematika, soudní řízení v důsledku spáchání přestupku/trestného činu. V takových situacích se obracejte na zastoupení ČR v zahraničí.
Předtím, než se vydáte do zahraničí, je velmi vřele doporučeno provést těchto pár kroků, a to bez rozdílu, zdali cestujete po Evropě, nebo kdekoliv jinde po světě.
Při svých cestách můžete zažít cokoliv. Můžete se nečekaně vykoupat v řece, ztratit zavazadlo nebo být okradeni. V takových situacích je vhodné mít kopie svých dokladů (OP, pas, kartička pojištěnce) uložené v druhém zavazadle, peněžence nebo na jiném místě, ke kterému budete mít přístup. Bez nich byste musel/a složitě dokazovat, kdo jste. Jednodušší je některým věcem předcházet.
Projekt Dobrovolné registrace občanů České republiky při cestách do zahraničí (DROZD) umožňuje v případě potřeby účinně organizovat pomoc českým občanům, kteří poskytnou na dobrovolném základě informace o svém plánovaném pobytu v zahraničí. Informace poskytujete vyplněním jednoduchého formuláře složeného ze čtyř částí:
Poskytnuté informace slouží Ministerstvu zahraničních věcí k poskytování rychlé pomoci občanům v nouzi a účinně organizovat pomoc v případě přírodních katastrof i sociálních nepokojů. Systém umožňuje rozesílání hromadných e-mailů a SMS všem zaregistrovaným osobám, které se v daném cizím státě nacházejí, a tím jim poskytovat důležité informace nebo je včas varovat před hrozícím nebezpečím.
Ať už cestujete kamkoliv, je vhodné vědět, na koho se obrátit. V případě výše uvedených situací, se neváhejte obrátit na email vesela.m@vutbr.cz.
Před výjezdem si taktéž napište číslo na zastoupení ČR v zahraničí (jde o ambasády, velvyslanectví a další). Jednotlivé země a kontakty najdete zde.
Nenašli jste náhodou české zastoupení? Nic se neděje, jako občané EU máte možnost se obrátit na jakékoliv zastoupení země z EU.
Jedná se o aplikaci, která Vám pomůže nejen poskytnout první pomoc díky návodu v telefonu, ale také vyslat nouzový signál záchranné službě s přesnou GPS lokací (zatím jen v ČR a Rakousku). Mimo ČR a Rakousko dochází ke kontaktování čísla záchranné služby a navázání spojení. Aplikace Záchranka funguje na systémech Android, iOS i Windows Phone a to zcela bezplatně.
Odpovědnost: Mgr. Marta Vaňková