Přístupnostní navigace
E-přihláška
Vyhledávání Vyhledat Zavřít
V oblasti tvůrčí činnosti na VUT je nutné aplikovat základní zásady využívání nástrojů generativní AI vydaných univerzitou.
Využití nástrojů generativních AI při činnosti akademických pracovníků a vědecko-výzkumných zaměstnanců je na VUT podporováno.
Zaměstnanci jsou oprávněni využít nástrojů generativní AI v rámci tvorby vědeckého výsledku či uměleckého výstupu, ale musí uvést, jaké nástroje a v jakém rozsahu byly použity.
Doporučení pro to, jak při publikační činnosti uvádět využití nástrojů generativní AI, se neustále vyvíjí, proto sledujte aktuální situaci. Aktuálně je možné se řídit příručkou „How do I cite generative AI in MLA style? [1]“[2] , kterou zveřejnila Modern Language Association (MLA) a která shrnuje, jakými způsoby generativní AI citovat v MLA stylu. Pro další citační styly nabízí shrnutí citování ChatGPT článek ChatGPT Citations.[3]
Současně platí, že kontrola správnosti citací třetích osob uvedených ve výstupech vytvořených nástroji generativní AI jde k zodpovědnosti zaměstnance, který nástrojů využil. Doporučuje se zaznamenávat a dokumentovat použití nástrojů generativní AI, včetně parametrů a vstupů, které byly použity, a výstupů, které byly obdrženy, současně za uvedení verze nástroje, která byla aktuálně využita. Tím je umožněna transparentnost a v některých případech reprodukovatelnost výsledků a usnadňuje se dalším výzkumníkům ověřování a zkoumání provedených analýz.[4]
Je nutné, aby zaměstnanec ověřil (smluvní) podmínky využití konkrétního nástroje generativní AI, které vždy formuluje poskytovatel daného nástroje.
V těchto podmínkách může být upraveno i autorství k výstupům daného nástroje, čímž zaměstnanec ověří, že neporušuje autorská práva daného poskytovatele.
Doporučuje se nahlížet kriticky na informace a výstupy, které nástroje generativní AI poskytují. Informace není možné přebírat bez jejich ověření. V případě ChatGPT se např. doporučuje požádat o uvedení URL adres, ze kterých nástroj při generování textu vycházel, a prověřit je.
Při vkládání dat do nástrojů generativní AI je nutné se ujistit, že zaměstnanec má oprávnění k použití dat, které takto sdílí. Zvláštního zřetele je třeba dbát při vkládání osobních a jiných citlivých údajů.
[1] How do I cite generative AI in MLA style?. 2023. [cit. 2023-6-27]. Dostupný z WWW: [https://style.mla.org/citing-generative-ai/?utm_campaign=sourcemar23&utm_medium=email&utm_source=mlaoutreach].
[2] MAŠEK, Jaroslav. Kdy a jak citovat AI podle MLA. <em>Metodický portál: Spomocník </em>[online]. 07. 04. 2023, [cit. 2023-06-27]. Dostupný z WWW: <https://spomocnik.rvp.cz/clanek/23452/KDY-A-JAK-CITOVAT-AI-PODLE-MLA.html>. ISSN 1802-4785.
[3] ChatGPT Citations | Formats & Examples. Scribbr [online]. Amsterdam: Scribbr, 2023 [cit. 2023-06-27]. Dostupné z: https://www.scribbr.com/ai-tools/chatgpt-citations/
[4] Jaká jsou pravidla pro odpovědné používání nástroje ChatGPT a dalších nástrojů umělé inteligence pro vědce a akademiky”. ChatGPT, 24 May version, OpenAI, 26 June. 2023, chat.openai.com/chat.
Odpovědnost: Mgr. Kamil Gregorek, MBA