Přístupnostní navigace
E-přihláška
Vyhledávání Vyhledat Zavřít
Detail oboru
FaVUZkratka: UMVP_DPAk. rok: 2011/2012
Program: Výtvarná umění
Délka studia: 3 roky
Profil
Seznámit studenta s problematikou umění ve řeřejném provozu a s uměleckým provozem. Teorie umožní studentovi základní přehled a bude prohloubena o obory, kterých si vyžaduje jeho specifické zaměření.
Klíčové výsledky učení
Problematika umění ve veřejném prostoru, jeho sociální, estetická funkce, význam různých politických kontextů, sociologické aspekty.
Garant
prof. akad. soch. Michal Gabriel
Vypsaná témata doktorského studijního programu
Tematický okruh se soustřeďuje na zkoumání abstraktních aspektů malby ve vztahu k architektuře v druhé polovině 20. století a v současnosti a opírá se o uměleckohistorické znalosti této oblasti. Soustřeďuje se na roli malby v architektuře a její vztah k prostoru, světlu a na parametry vázané na koncepty řešení. V jeho rámci se řeší problematika spojená s dimenzemi času a prostoru, sociálními a dalšími kontextuálními aspekty a jejich propojení s individuální malířskou tvorbou. Výstupem je disertační teoretická práce, kterou doprovází praktická část práce, ta může mít podle zaměření doktoranda buď povahu artefaktů nebo organizace konferencí a workshopů. Praktická část musí být dokumentována vydaným katalogem nebo sborníkem.
Školitel: Kvíčala Petr, prof. MgA.
Tematický okruh se soustřeďuje na zkoumání vztahu člověka ke knize a knihovně, k potřebě vybudovat si vlastní duchovní zázemí a navazovat na zdroje vzdělanosti svých předků i souputníků. Klášterní a zámecké knihovny, ale i skromnější soukromé knihovny indukují specifickou duchovní atmosféru s jedinečnou možností poznat duchovní svět jejich majitele. Knihy a knihovny však nejsou jen nástroje ke čtení. Jsou také objekty a studovat jejich prostor vnitřní, vnější, resp. veřejný skýtá řadu možností nových interpretací. Výstupem by měla teoretická práce spolu s prací „praktickou“, resp. vizuální reflexí zkoumaných aspektů, ať už formou např. „konceptuální fotodokumentace“ nebo tvorbou artefaktů, resp. instalací, které by mohly v ideálním případě vyústit ve výstavu s povinným katalogem.
Školitel: Kocman Jiří Hynek, doc. MVDr.
Obsahem tematického okruhu bude získání schopnosti aplikovat poznatky z platné legislativy týkající se zřízení a fungování podnikatelského subjektu zaměřeného na podnikání v oblasti výtvarného umění. Studium je určeno pro doktorandy, kteří pracují v uměleckých institucích a rozšiřuje jejich orientaci v oblasti managementu a marketingu s přihlédnutím ke specifikům uměleckého provozu. Výstupem je teoretická reflexe marketingové strategie a analýza možností rozvoje konkrétní umělecké instituce.
Školitel: Rais Karel, prof. Ing., CSc., MBA, dr. h. c.
Tématický okruh je zaměřen na vymezování problematiky funkce tabulového skla a možnosti jeho uměleckého zhodnocení. Součástí je vypracování teoretické studie k této problematice a její veřejné prezentace. Výstupem by měla být umělecká prezentace ve spolupráci se sponzorem - producentem tabulového skla.
Školitel: Ambrůz Jan, prof. akad. soch.
Tématický okruh je zaměřen na výzkum nových možností a reflexi dosavadních strategií ve využívání multimediálních, informačních a komunikačních technologií v programové tvorbě interdisciplinárního charakteru a při realizaci komplexního, nebo na čase závislého díla. Je otevřen aktuálním pohledům na problematiku interaktivity, nové trendy v používání mediálních strategií nebo principů hyperstruktury a digitální manipulace při modelování audio-vizuálních kódů, příběhových forem nebo virtuální reality a konstruovaného prostředí, např. v globálním prostoru internetu. Výstupem je praktická realizace s důrazem na uplatnění ve veřejně přístupném prostoru doplněna teoretickou reflexí v předem stanoveném rozsahu.
Školitel: Fajnor Richard, doc. Mgr.
Téma je navrženo jako podnět k výzkumu v oblasti provozu, dramaturgie, managementu, uměleckého přínosu a komunikačních principů malých galerií. Je možné zaměřit se na profil jediné galerie nebo zpracovat srovnávací analýzu určitého typu galerií, práce může sledovat galerie věnující se uměleckému obchodu či galerie nekomerční, alternatívní. Základem teoretické části je výzkum a podrobná analýza přínosu malých galerií pro umělecký provoz, nezbytný bude informační přílohový materiál v podobě soupisu výstav, přehledu umělců a dalších dokumentací. .
Školitel: Horáček Radek, prof. PaeDr., Ph.D.
Okruh rozvíjí schopnosti kombinovat a integrovat teoretické znalosti a praktické dovednosti v oblasti umění akce pro reflexi a tvorbu komplexního uměleckého díla poznáváním akčních forem prezentace a performativních strategií kreativního vstupování do skutečnosti. Výstup je teoretický i praktický formou veřejné prezentace výsledků a umělecké realizace.
Školitel: Ruller Tomáš, prof. akad. soch.
Veřejná prostranství integrují urbanistickou, architektonickou, ekologickou, designérskou problematiku, která reflektuje konkrétní historické podmínky. Do okruhu patří monumentální výzdoba, pomníky, městský mobiliář, zeleň. Studium je víceoborové, vychází z dosavadních zkušeností doktoranda. Výstupem je většinou teoretická práce, případně architektonicko-výtvarná studie.
Školitel: Sedlák Jan, prof. PhDr., CSc.
Obsahem tématického okruhu bude analýza, navázání a rozvoj mezinárodní spolupráce v oblasti 3D. Studium předpokládá vedle inovace vlastního uměleckého programu doktoranda i osvojení rámcových znalostí z oblasti legislativy a marketingu spojeného s provozem 3D studií a uskutečňování realizací ve veřejném prostoru. Primárním výstupem bude teoretická reflexe na téma současného stavu uměleckých realizací 3D v České republice v kontextu technických možností 3D technologie v zahraničí. V sekundární ose programu se očekává realizace vlastní práce vytvořené za pomocí 3D technologie, webové prezentace poznatků získaných v průběhu výzkumu a veřejné přednášky.
Školitel: Gabriel Michal, prof. akad. soch.