Detail oboru

Chemie pro medicínské aplikace

FCHZkratka: BPCO_CHMNAk. rok: 2012/2013

Program: Chemie a chemické technologie

Délka studia: 3 roky

Akreditace od: 30.4.2012Akreditace do: 31.5.2016

Profil

Bakalářský studijní program Chemie a chemické technologie je na Fakultě chemické VUT v Brně koncipován tak, aby absolventi byli schopni nabýt teoretických znalostí a praktických dovedností potřebných ke studiu v navazujících magisterských studijních programech, zejména chemických, chemicko-technologických a materiálových oborů, nebo umožňujících uplatnění v praxi na místech středního managementu a technických pracovníků příslušného oboru.
Cílem oboru Chemie pro medicínské aplikace je vyprofilovat absolventa pro moderní a perspektivní směry chemického, farmaceutického, biomedicínského nebo biotechnologického průmyslu, výzkumu a vývoje. Obor má výrazný multidisciplinární charakter, proto zahrnuje vzdělávání posluchačů jak v základních chemických disciplínách, tak i v řadě biotechnologických, biologických a inženýrských předmětů. Komplexní charakter oboru klade důraz na široký interdisciplinární teoretický i praktický základ doplněný nezbytnou jazykovou přípravou, výchovu k týmové práci a současně podporuje schopnost samostatně a flexibilně řešit konkrétní problémy dynamicky se rozvíjejícího oboru.

Klíčové výsledky učení

Nový obor rozšiřuje standardní chemické vzdělávání o disciplíny požadované pro zvládnutí chemických základů potřebných pro zvládnutí vybraných medicínských aplikací. Ty představují pochopení struktury, metody analýzy a výrobu různých typů funkčních mikro- a nanosystémů na základě inspirací přírodními strukturami a procesy. Aplikace chemických základů v biomedicíně a biotechnologiích zahrnují následující základní oblasti: produkci, strukturu a funkci moderních medicínsky využitelných materiálů (včetně bioprodukce), řízení inženýrských a bioinženýrských procesů na mikro- a nanoúrovni a dále rozvoj metod k charakterizaci produktů a struktur (moderní instrumentální metody, mikroskopické techniky apod.). Pro zvládnutí chemické stránky těchto moderních technologií praxe požaduje doplnit standardní chemické vzdělání o biologicky a biotechnologicky zaměřené předměty a dále o základní strojní a regulační disciplíny.
Základ tříletého bakalářského studia proto tvoří chemické (anorganická, organická, fyzikální, analytická) a obecné předměty (matematika, fyzika), doplněné o chemické inženýrství. Vedle těchto základních znalostí a dovedností jsou oborově specifické znalosti a dovednosti získávány v biologických základech, biochemii a biotechnologii a v základech nauky o konstrukci a regulaci strojních zařízeních pro biotechnologie (bioinženýrství). Dále jsou probírány základní principy nanotechnologií, nanobiotechnologií a jejich využití v medicínských aplikacích. Nedílnou součástí výuky je praktická laboratorní výuka základních chemických metod i moderních instrumentálních technik a rozvíjení komunikačních dovedností formou týmové práce při řešení konkrétního problému z oblasti medicínských aplikací zadaného a řízeného partnerem z praxe. Významnou součástí vzdělávání je také jazyková příprava v anglickém jazyce.
V bakalářském stupni tak absolventi získají ucelený soubor informací ze všech základních chemických disciplín. Vedle toho získají základní informace z biologicky zaměřených disciplín, profilujících studenta směrem k chemickým základům potřebným ke zvládnutí moderních medicínských aplikací a materiálů a dále z doplňkových inženýrských a bioinženýrských předmětů vážících se k průmyslovým aplikacím oboru.

Profesní profil absolventů s příklady

Absolvent získá základní znalosti a dovednosti (včetně laboratorních) odpovídající odbornosti technické chemie, která zahrnuje zejména disciplíny anorganické, organické, fyzikální a analytické chemie a chemického inženýrství. Tento chemický základ je rozvinut v dalších dvou hlavních směrech – biologicko-biotechnologickém a technickém. V prvém směru má absolvent základní znalosti biologie, fyziologie a biochemie, dále v oblasti moderní biotechnologie, biomedicíny a molekulární biologie. V technickém směru má absolvent znalosti o bioinženýství, konstrukci strojů včetně měřící a regulační techniky. Absolvent získá dále základní přehled o nano(bio)technologiích a jejich uplatnění ve výrobě systémů pro různé typy medicínských aplikací (diagnostika, nosičové systémy, regenerativní medicína). Získá rovněž dobré laboratorní dovednosti v uvedeném oboru, důraz je přitom kladen na týmovou práci a spolupráci s praxí. Součástí jeho profilu je i jazyková příprava v odborné angličtině. Absolvent tak má interdisciplinární vzdělání v oblasti technické chemie zaměřené na moderní systémy a materiály pro aplikace v medicíně, farmacii, v moderních biotechnologiích a nanotechnologiích i specializovaných chemických výrobách.
Absolventem oboru je chemicko-technický bakalář vzdělaný i v biologických, biotechnologických a bioinženýrských základech. Takto koncipované vzdělávání obsažené v logickém systému povinných a povinně volitelných předmětů dává absolventovi možnost uplatnit se v chemickém, biologickém i biotechnologickém výzkumu, kde může zastávat funkce výzkumných a vývojových asistentů a po získání další praxe i vývojových pracovníků. Absolventi mohou dále získat pracovní pozice v chemické, farmaceutické a biotechnologické výrobě, kde mohou zastávat funkce vysoce kvalifikovaných dělníků a také pozice nižšího a středního managementu a účastnit se tak řízení výroby i doprovodných procesů, jako je např. práce v útvarech kontroly a řízení jakosti, registračních útvarech apod. Potenciálními průmyslovými zaměstnavateli jsou zejména farmaceutické a biotechnologické firmy zaměřené na moderní systémy pro aplikace v medicíně; z širšího hlediska sem lze zahrnout i velmi příbuzné odvětví kosmetických firem a také potravinářských výrob využívajících nosičové systémy. Vzhledem k dobrému obecnému základu se absolventi mohou dobře uplatnit i v jiných malotonážních chemických výrobách.
Získané vzdělání dává rovněž předpoklad pro další studium, a to buďto pokračováním v oboru medicínských materiálů a systémů, nanotechnologií a nanobiotechnologií a jejich aplikací nebo, vzhledem k rozsahu obecných chemických znalostí a dovedností, i v dalších chemických oborech.

Garant


Struktura předmětů s uvedením ECTS kreditů (studijní plán)

1. ročník, zimní semestr
ZkratkaNázevJ.Kr.Pov.Uk.Hod. rozsahSk.Ot.
BCV_A1Angličtina pro chemiky Ien0Povinnýano
BCT_BIOBiologie cs2Povinnýano
BCT_CHI1Chemická informatika Ics3Povinnýano
BCT_CHL1Chemická legislativa Ics0Povinnýano
BCT_MAT1Matematika Ics4Povinnýano
BCT_ACH1Obecná a anorganická chemie Ics8Povinnýano
BCT_ZLTZáklady laboratorní technikycs2Povinnýano
1. ročník, letní semestr
ZkratkaNázevJ.Kr.Pov.Uk.Hod. rozsahSk.Ot.
BCV_A2Angličtina pro chemiky IIen2Povinnýano
BCT_FYZ1Fyzika Ics6Povinnýano
BAT_ACH2General and Inorganic Chemistry IIen6Povinnýano
BCT_CHI2Chemická informatika IIcs3Povinnýano
BCT_ACH2Obecná a anorganická chemie IIcs6Povinnýano
BCA_OBTObecná toxikologiecs2Povinnýano
BAT_OCH1Organic Chemistry Ien6Povinnýano
BCT_OCH1Organická chemie Ics6Povinnýano
BC_PCM2Počítačová cvičení z matematikycs4Povinnýano
BCT_ACH1_PPraktikum z anorganické chemie Ics5Povinnýano
BCT_FYZ1_PPraktikum z fyziky Ics4Povinnýano
BCT_ZFZáklady fyziologie a stavby tělacs3Povinnýano
BCV_CPPChemické procesy v praxics3Povinně volitelný1ano
BCV_PSPPsychologie a sociologie prácecs3Povinně volitelný1ano
BCA_TEKTechnické kreslenícs3Povinně volitelný1ano
2. ročník, zimní semestr
ZkratkaNázevJ.Kr.Pov.Uk.Hod. rozsahSk.Ot.
BCA_ANC1Analytická chemie Ics6Povinnýano
BCV_A3Angličtina pro chemiky IIIen0Povinnýano
BCA_FCH1Fyzikální chemie Ics6Povinnýano
BAT_OCH2Organic Chemistry IIen6Povinnýano
BCT_OCH2Organická chemie IIcs6Povinnýano
BCA_ANC1_PPraktikum z analytické chemie Ics3Povinnýano
BCA_FCH1_PPraktikum z fyzikální chemie Ics3Povinnýano
BCT_SFShrnutí fyziologiecs3Povinnýano
BCT_UNÚvod do medicínských materiálů a aplikacícs3Povinnýano
BCT_FYZ2Fyzika IIcs4Povinně volitelný1ano
BCT_MAT2Matematika IIcs4Povinně volitelný1ano
BCT_EMTMěřicí technikacs4Povinně volitelný1ano
BCT_ACH2_PPraktikum z anorganické chemie IIcs6Povinně volitelný1ano
2. ročník, letní semestr
ZkratkaNázevJ.Kr.Pov.Uk.Hod. rozsahSk.Ot.
BCA_ANC2Analytická chemie IIcs6Povinnýano
BCV_A4Angličtina pro chemiky IV (B1)en4Povinnýano
BCA_BCH1Biochemie Ics2Povinnýano
BCA_FCH2Fyzikální chemie IIcs6Povinnýano
BCA_LSP1Laboratorní projekt - MA Ics2Povinnýano
BAA_LSP1Laboratory project - MA Ien2Povinnýano
BAA_FCH2Physical Chemistry IIen6Povinnýano
BCA_ANC2_PPraktikum z analytické chemie IIcs5Povinnýano
BCA_FCH2_PPraktikum z fyzikální chemie IIcs2Povinnýano
BCA_UN_PPraktikum z nanotechnologiícs3Povinnýano
BCA_MCHMakromolekulární chemiecs2Povinně volitelný1ano
BCO_ODP_NOdborná praxe - MAcs4Povinně volitelný1ano
BCT_OCH_PPraktikum z organické chemiecs4Povinně volitelný1ano
BCO_TBPTechnologie biopolymerůcs5Povinně volitelný1ano
3. ročník, zimní semestr
ZkratkaNázevJ.Kr.Pov.Uk.Hod. rozsahSk.Ot.
BAA_CHI1Chemical Engineering Ien5Povinnýano
BCA_CHI1Chemické inženýrství Ics5Povinnýano
BCA_LSP2Laboratorní projekt - MA IIcs6Povinnýne
BAA_LSP2Laboratory project - MA II en6Povinnýne
BCA_MABSMetody analýzy biologických systémůcs6Povinnýne
BCO_BCH_PPraktikum z biochemiecs3Povinnýano
BCA_CHI1_PPraktikum z chemického inženýrství Ics2Povinnýano
BCO_BIO1Bioinženýrství Ics6Povinně volitelný1ano
BCO_MIBMikrobiologiecs3Povinně volitelný1ano
BCO_MOG1Molekulární genetika Ics4Povinně volitelný1ano
BCO_MIB_PPraktikum z mikrobiologiecs3Povinně volitelný1ano
BCA_MAZpracování experimentálních dat - MAcs2Povinně volitelný1ne
3. ročník, letní semestr
ZkratkaNázevJ.Kr.Pov.Uk.Hod. rozsahSk.Ot.
BCO_BAPBakalářská prácecs12Povinnýano
BAA_CHI2Chemical Engineering IIen5Povinnýano
BCA_CHI2Chemické inženýrství IIcs5Povinnýano
BCT_KSKonstrukce medicínských a biotechnologických zařízenícs4Povinnýne
BCA_ISOSystémy jakosti a ISO normycs2Povinnýano
BCO_ZMZáklady moderních biotechnologiícs5Povinnýne