Přístupnostní navigace
E-přihláška
Vyhledávání Vyhledat Zavřít
Detail oboru
FEKTZkratka: M1-SVEAk. rok: 2013/2014
Program: Elektrotechnika, elektronika, komunikační a řídicí technika
Délka studia: 2 roky
Akreditace od: Akreditace do: 20.7.2015
Profil
Studijní obor Silnoproudá elektrotechnika a výkonová elektronika si klade za cíl vychovat inženýra se znalostí teorie, navrhování, konstruování v oblastech průmyslové i spotřební elektrotechniky, elektroenergetiky, automobilového průmyslu a železniční dopravy. Klíčové dovednosti absolventů zahrnují - výpočty, konstrukci a měření elektrických strojů - návrh, konstrukci a měření spínacích přístrojů - návrh a vývoj výkonové elektroniky - vývoj, aplikace a oživování elektrických regulovaných pohonů. Podpůrnými dovednostmi absolventů jsou - počítačové simulace elektromagnetických a tepelných polí - simulace elektrických obvodů, dynamických systémů a pohonů - řídicí elektronika, teorie regulace a číslicové řízení. Úspěšní absolventi oboru jsou ceněnými odborníky ve významných průmyslových společnostech nebo jako samostatní podnikatelé s dlouhodobě perspektivním uplatněním na trhu práce a vysokým potenciálem odborného i kariérního růstu. Absolventi oboru nacházejí zaměstnání zejména ve velkých průmyslových společnostech, jako samostatní podnikatelé, nebo v nově vznikajících soukromých společnostech.
Klíčové výsledky učení
Absolventi oboru silnoproudá elektrotechnika a výkonová elektrotechnika jsou schopni: - nabízet technicky i ekonomicky efektivní řešení v oboru silnoproudé elektrotechniky v pozicích projektových manažerů nebo marketingových specialistů - odborně a organizačně zajišťovat výrobu, provoz zkušeben a řízení kontroly jakosti - aplikovat elektrické stroje, elektrické přístroje, elektrické pohony a další prvky průmyslové elektrotechniky a elektroniky - oživovat elektrotechnická zařízení a uvádět do provozu rozsáhlé investiční celky - projektovat a vyvíjet elektrické stroje, přístroje, elektrické pohony a výkonové polovodičové měniče - měřit a experimentálně ověřovat výsledky vývoje v oblasti silnoproudých zařízení
Profesní profil absolventů s příklady
Vzhledem k multidisciplinárnímu zaměření oboru jsou absolventi schopni vykonávat řadu pozicí jak technických, tak technicko-ekonomických. Typickými pracovními pozicemi absolventů jsou vývojář/konstruktér elektrických strojů a přístrojů, aplikační inženýr elektrických pohonů, vývojář v oblasti výkonové elektroniky, programátor průmyslových linek, programátor mikroprocesorových řídicích systémů, marketingový specialista, projektový manažer, výrobní manažer.
Garant
doc. Ing. Ondřej Vítek, Ph.D.