Přístupnostní navigace
E-přihláška
Vyhledávání Vyhledat Zavřít
Projekty podpořené EU i jinými grantovými agenturami obsahují v poslední době podmínku zpřístupnit publikační výsledky v režimu Open Access. Pro splnění podmínek je většinou možné využít obě cesty Open Access - publikační výsledky lze zpřístupnit pomocí publikování v Open Access časopisech, stejně jako uložením publikovaného článku do Open Access repozitáře.
Již při žádosti o grant je třeba myslet na možné vyšší finanční nároky a zahrnout je do projektu. Také později při publikování odborného článku nebo dalších dokumentů by autor neměl zapomínat na podmínky dané projektem a přizpůsobit jim podepisovanou licenční smlouvu s nakladatelem, tak aby umožňovala pozdější uložení publikačního výstupu do Open Access repozitáře.
Na těchto stránkách najdete informace, které projekty požaduji zpřístupnění výstupů z výzkumu v režimu Open Access a také návody, jak těmto požadavkům vyhovět.
Na VUT v Brně můžete zelenou cestu naplnit uložením do Digitální knihovny VUT.
Podmínky v projektu Horizon Europe se v mnoha věcech shodují s podmínkami předchozího programu Horizon 2020, ale jsou zde odlišnosti:
Operační program Jan Ámos Komenský uplatňuje jako povinnou podmínku uplatňování principů otevřené vědy. Z hlediska otevřeného přístupu k vědeckým publikacím je žadatel povinen:
V projektech Grantové agentury ČR (GA ČR) není otevřený přístup k publikačním výstupům požadován. Nicméně v zadávací dokumentaci se zmínka o otevřeném přístupu objevuje:
Umožňují-li to zvyklosti v daném oboru, charakter výsledků a podmínky řešení projektu, je vhodné publikovat výsledky formou Open Access, případně mohou být publikační výstupy předány do otevřených digitálních archivů, a to v souladu s licenčními podmínkami vydavatele.
Dostupná je i příručka Otevřená věda na GA ČR.
V Technologické agentuře ČR (TA ČR) přichází otevřený přístup s projektem KAPPA. Povinnost otevřeně publikovat uložením v repozitáři je nastavenu u výsledků typu J - recenzovaný odborný článek, měla by být současně uložena i podpůrná (podkladová) data v datovém repozitáři.
Otevřeně lze publikovat zlatou i zelenou cestou, TA ČR doporučuje nepřevádět autorská práva a publikovat pod veřejnými licencemi (např. Creative Commons, CC BY). Otevřeně by měla být publikována i metadata o výsledku. Náklady spojené se zajištěním otevřeného přístupu jsou způsobilými náklady.
Veškeré informace jsou uvedeny na stránce https://www.tacr.cz/otevreny-pristup-v-programu-kappa/.
Odpovědnost: Bc. Jan Skůpa