Přístupnostní navigace
E-přihláška
Vyhledávání Vyhledat Zavřít
Otevřený přístup k výzkumným datům je dnes hojně diskutován. Vedle otevřeného přístupu k publikačním výstupům si stále častěji uvědomují důležitost otevřeného zveřejňování dat nejen poskytovatelé financí. Např. Evropská komise ve svých rámcových projektech od projektu Horizon 2020 uvádí povinnost spravovat a také zveřejňovat výzkumná data.
Otevření výzkumných dat znamená zpřístupnění dat online komukoli za předpokladu, že tato data mohou či budou dále využívána, případně upravována nebo sdílena nejen za účelem ověření výzkumných výsledků. Na druhou stranu - všechna výzkumná data nemusí být otevřeně přístupná, omezení může být uděleno z různých důvodů - komerční překážky, ochrana osobních údajů, citlivá data apod. Zároveň ale platí, že by výzkumná data měla být zveřejňována v principu as open as possible as close as necessary - otevřená jak jen možno, uzavřená jak jen nutno.
Pro potřeby excelentního výzkumu je v dnešní době již nutností věnovat výzkumným datům velkou pozornost.
Pro co největší zajištění využitelnosti vašich dat, je ideální, aby vámi generovaná a sdílená data splňovala tzv. FAIR principy. Datový časopis Scientific Data publikoval již v roce 2016 článek, který se zabýval možnostmi, jak nejvíce usnadnit sdílení výzkumných dat (The FAIR Guiding Principles for scientific data management and stewardship). Byly zde definovány čtyři základní vlastnosti dat - vyhledatelnost (Findable), dostupnost (Accessible), interoperabilita (Interoperable) a opětovná využitelnost (Reusable). Tyto principy pak byly přijaty a aplikovány i u projektů např. Evropské komise.
Chcete-li, aby vaše data byla opětovně využitelná, pak je třeba zajistit, že je jak lidé, tak stroje budou moci najít. Pro tento účel jsou klíčová strojově čitelná metadata.
K datům by měl být zajištěn otevřený přístup, ideálně prostřednictvím repozitáře. Pokud je k datům přístup omezený, pak by měla být volně přístupná alespoň metadata.
Chcete-li, aby bylo možné vaše data integrovat s jinými datasety, pak je vhodné použít standardizované výrazy k popisu dat.
Hlavním cílem FAIR principů je zvýšit znovuvyužitelnost vědeckých dat. K dosažení tohoto cíle je důležité, aby byla data dostatečně popsaná a sdílená pod co nejméně restriktivní licencí, aby uživatelé dat věděli, jak data vznikla, co popisují a jak s nimi mohou nakládat.
Odpovědnost: Bc. Jan Skůpa