Přístupnostní navigace
E-přihláška
Vyhledávání Vyhledat Zavřít
studijní program
Fakulta: FSIZkratka: N-AIŘ-PAk. rok: 2025/2026
Typ studijního programu: magisterský navazující
Kód studijního programu: N0719A270006
Udělovaný titul: Ing.
Jazyk výuky: čeština
Akreditace: 18.2.2020 - 18.2.2030
Profil programu
Akademicky zaměřený
Forma studia
Prezenční studium
Standardní doba studia
2 roky
Garant programu
doc. Ing. Zdeněk Hadaš, Ph.D.
Rada studijního programu
Předseda :doc. Ing. Zdeněk Hadaš, Ph.D.Člen interní :prof. Ing. Lukáš Sekanina, Ph.D.doc. Ing. Petr Blecha, Ph.D., FEng.doc. Ing. Petr Blaha, Ph.D.doc. Ing. Jakub Kůdela, Ph.D.doc. Ing. Pavel Škrabánek, Ph.D.doc. Mgr. Petr Vašík, Ph.D.
Oblasti vzdělávání
Cíle studia
Cílem studia je výchova odborníků pro navrhování, realizaci a užívání automatizačních prvků a systémů s využitím moderní výpočetní techniky a odborníků pro vývoj a aplikace informačních technologií zejména v oblasti strojírenství. Značná pozornost je také věnována moderním a perspektivním přístupům založeným na umělé inteligenci, strojovém učení, včetně nejmodernějších přístupů operačního výzkumu.
Profil absolventa
a) Absolventi prokazují: 1. znalosti teorie automatického řízení a prostředků automatického řízení, 2. znalosti z aplikované elektrotechniky a výkonové elektroniky, 3. znalosti měřicích a diagnostických technik, 4. znalosti modelování, simulace, identifikace soustav, 5. znalosti matematické optimalizace a operačního výzkumu, 6. znalosti aplikované informatiky a počítačových sítí, 7. znalosti programování a algoritmizace, základů informatiky a kódování, 8. znalosti algoritmů umělé inteligence, strojového učení a výpočetní inteligence. b) Absolventi umí: 1. nasazovat automatizační prostředky pro řízení a regulaci systémů, 2. uskutečňovat monitorování, diagnostiku a automatické řízení procesů, 3. simulovat a optimalizovat procesy a technologie zejména ve strojírenství, 4. vyvíjet a aplikovat moderní řídicí a informační technologie, vč. IoT, 5. navrhovat a realizovat řídicí a informační systémy s podporou umělé inteligence. c) Absolvent se uplatní například: 1. v průmyslové automatizaci a moderním nastupujícím průmyslu – Industry 4.0 (Průmysl 4.0), 2. v R&D institucích, akademických institucích a institucích s inovačním potenciálem, 3. jako integrátor ICT a automatizačních technologií obzvláště v oblasti strojírenství, energetického a elektrotechnického průmyslu, 4. jako programátor a vývojář počítačových nebo průmyslových řídicích aplikací.
Charakteristika profesí
Absolvent těží z multioborového zaměření N-AIŘ a uplatní se například: 1. v moderním nastupujícím digitalizovaném průmyslu – Industry 4.0 (Průmysl 4.0), 2. v R&D institucích, akademických institucích a institucích s inovačním potenciálem, 3. jako integrátor ICT a automatizačních technologií obzvláště v oblasti strojírenství, energetického a elektrotechnického průmyslu, 4. při vytváření, správě a provozování výpočetních nebo řídicích systémů, 5. jako programátor a vývojář počítačových nebo průmyslových řídicích aplikací. Absolventi mohou mít na trhu práce výhodu získaných certifikátů (volitelný předmět): • Cisco CCNA • Odborná způsobilost v elektrotechnice
Podmínky splnění
Viz platné předpisy, Směrnice děkana Pravidla pro organizaci studia na fakultě (doplněk Studijního a zkušebního řádu VUT v Brně). Součástí státní závěrečné zkoušky je obhajoba diplomové práce a odborná rozprava. Obě části státní závěrečné zkoušky se konají ve stejném termínu před komisí pro státní zkoušky. Ke státní zkoušce může přistoupit student, který získal potřebný počet kreditů v předepsané skladbě nutný pro úspěšné ukončení magisterského studia a odevzdal diplomovou práci v řádném termínu. Organizace a průběh státní závěrečné zkoušky jsou dány vnitřními normami VUT a fakulty.
Vytváření studijních plánů
Pravidla a podmínky pro tvorbu studijních programů určují: ŘÁD STUDIJNÍCH PROGRAMŮ VUT, STANDARDY STUDIJNÍCH PROGRAMŮ VUT, STUDIJNÍ A ZKUŠEBNÍ ŘÁD VUT (užívající „ECTS“), SMĚRNICE DĚKANA Pravidla pro organizaci studia na fakultě (doplněk Studijního a zkušebního řádu VUT v Brně).
Dostupnost pro zdravotně postižené
Na VUT jsou zohledněny potřeby rovného přístupu k vysokoškolskému vzdělávání. V přijímacím řízení ani ve studiu nedochází k přímé či nepřímé diskriminaci z žádných důvodů. Studujícím se specifickými vzdělávacími potřebami (poruchy učení, fyzický a smyslový handicap, chronická somatická onemocnění, poruchy autistického spektra, narušené komunikační schopnosti, psychická onemocnění) je poskytováno poradenství v poradenském centru VUT, které je součástí Institutu celoživotního vzdělávání VUT. Podrobně tuto problematiku řeší Směrnice rektora č. 11/2017 „Uchazeči a studenti se specifickými potřebami na VUT“. Rovněž je vytvořen funkční systém sociálních stipendií, který popisuje Směrnice rektora č. 71/2017 „Ubytovací a sociální stipendium“.
Návaznost na další typy studijních programů
Absolventi mohou pokračovat studiem doktorského studijního programu Konstrukční a procesní inženýrství akreditovaném na FSI.