Přístupnostní navigace
E-přihláška
Vyhledávání Vyhledat Zavřít
studijní program
Fakulta: FSIZkratka: N-PMO-PAk. rok: 2025/2026
Typ studijního programu: magisterský navazující
Kód studijního programu: N0533A270001
Udělovaný titul: Ing.
Jazyk výuky: čeština
Akreditace: 16.7.2020 - 16.7.2030
Profil programu
Akademicky zaměřený
Forma studia
Prezenční studium
Standardní doba studia
2 roky
Garant programu
prof. RNDr. Radim Chmelík, Ph.D.
Rada studijního programu
Předseda :prof. RNDr. Radim Chmelík, Ph.D.Člen interní :prof. RNDr. Petr Dub, CSc.Ing. Zbyněk Dostál, Ph.D.prof. RNDr. Jiří Petráček, Dr.Mgr. Věra Kollárová, Ph.D.
Oblasti vzdělávání
Cíle studia
Cílem studia je vybavit absolventy bakalářských studijních programů zaměřených na strojní inženýrství, optiku, fyziku, biofyziku a příbuzné oblasti znalostmi a dovednostmi, které jim umožní buď pokračovat v dalším doktorském vzdělávání v oblastech, jako je aplikovaná optika, fyzikální inženýrství, optické inženýrství, metrologie, biofotonika a příbuzných oblastech, nebo pracovat ve výrobních podnicích či high-tech firmách zaměřených na řešení problematiky vycházející ze zmíněných oblastí, jako je konstrukce přístrojů a zařízení založených na pokročilých fyzikálních a optických principech. Studium vychází ze širokého matematicko-fyzikálního základu doplněného pokročilými poznatky z oblasti inženýrství, zejména z oblasti konstruování a jeho počítačové podpory, nebo poznatky z oblasti biologie na úrovni potřebné pro práci v hraničních oblastech výzkumu a vývoje.
Profil absolventa
Znalosti: Student získá široké teoretické a experimentální znalosti v oblasti světelné a částicové optiky, mikroskopie a spektroskopie, konstrukce přístrojů a zařízení. Tento komplex teoretických a experimentálních znalostí mu umožní porozumět optickým zařízením a přístrojům a zvládnout principy jejich konstrukce. Významnou část vzdělávání tvoří vlastní práce studentů v laboratořích ústavu vybavených nejmodernějšími zařízeními. K vysoké úrovni vzdělávání přispívá rovněž i možnost využití personálního a materiálního zázemí poskytovaného výzkumnou infrastrukturou CEITEC a rozsáhlá mezinárodní spolupráce ústavu v oblasti výzkumu a vzdělávání umožňující studentům strávit ucelenou část studia v zahraničí. Dovednosti: Absolventi budou schopni řešit komplexní fyzikálně-inženýrské problémy na úrovni experimentální i teoretické. Student získá dovednosti v oblastech inženýrské optiky a přesné mechaniky, včetně mikro a nano mechaniky. Kompetence: Absolventi studijního programu budou schopni tvůrčím způsobem užívat fyzikální metody a postupy při konstrukci fyzikálních a optických zařízení a při jejich užití v různých oblastech vývoje a výzkumu. Absolventi se uplatní ve výrobních podnicích a high-tech firmách, zejména s technologickým a přístrojovým zaměřením, na pracovištích základního i aplikovaného výzkumu u nás i v zahraničí. Vzhledem k získané šíři znalostí a dovedností jsou schopni rychlé adaptability v nejrůznějších oblastech nejen fyziky a inženýrství, mohou být také členy týmů například v oblasti biologie, chemie či lékařství. Absolventi mohou pokračovat v doktorském studiu zaměřeném zejména na aplikovanou optiku, fyzikální inženýrství, biofotoniku a nanotechnologie.
Charakteristika profesí
Absolventi studijního programu PMO najdou vysoké uplatní ve výrobních podnicích a high-tech firmách, zejména s technologickým a přístrojovým zaměřením, na pracovištích základního i aplikovaného výzkumu u nás i v zahraničí. Díky získání znalostí a dovedností budou schopni rychlé adaptability v nejrůznějších oblastech nejen optiky, fyziky a inženýrství, mohou být také členy týmů například v oblasti biologie, chemie či lékařství.
Podmínky splnění
Viz platné předpisy, Směrnice děkana Pravidla pro organizaci studia na fakultě (doplněk Studijního a zkušebního řádu VUT v Brně). Součásti SZZ 1. Obhajoba diplomové práce 2. Fyzikální metody v optice a v konstrukčním inženýrství (Inženýrská optika, Mikroskopie a spektroskopie, Částicová optika, Konstrukce přístrojů a optomechanika) 3. Volba jednoho tématu ze tří možností (s ohledem na zaměření diplomové práce) a) Optika a její aplikace (Vlnová optika, Inženýrská optika, Fotonika) b) Inženýrský návrh přístrojů a zařízení přesné mechaniky (Konstrukce přístrojů a optomechanika, Inženýrská optika, Částicová optika) c) Aplikace optických přístrojů (Mikroskopie a spektroskopie, Částicová optika) (V závorce jsou uvedeny stěžejní předměty vztahující se k danému tematickému okruhu)
Vytváření studijních plánů
Pravidla a podmínky pro tvorbu studijních programů určují: ŘÁD STUDIJNÍCH PROGRAMŮ VUT, STANDARDY STUDIJNÍCH PROGRAMŮ VUT, STUDIJNÍ A ZKUŠEBNÍ ŘÁD VUT (užívající „ECTS“), SMĚRNICE DĚKANA Pravidla pro organizaci studia na fakultě (doplněk Studijního a zkušebního řádu VUT v Brně).
Dostupnost pro zdravotně postižené
Na VUT jsou zohledněny potřeby rovného přístupu k vysokoškolskému vzdělávání. V přijímacím řízení ani ve studiu nedochází k přímé či nepřímé diskriminaci z žádných důvodů. Studujícím se specifickými vzdělávacími potřebami (poruchy učení, fyzický a smyslový handicap, chronická somatická onemocnění, poruchy autistického spektra, narušené komunikační schopnosti, psychická onemocnění) je poskytováno poradenství v poradenském centru VUT, které je součástí Institutu celoživotního vzdělávání VUT. Podrobně tuto problematiku řeší Směrnice rektora č. 11/2017 „Uchazeči a studenti se specifickými potřebami na VUT“. Rovněž je vytvořen funkční systém sociálních stipendií, který popisuje Směrnice rektora č. 71/2017 „Ubytovací a sociální stipendium“.
Návaznost na další typy studijních programů
Absolventi mohou pokračovat v doktorském studiu zaměřeném zejména na aplikovanou fyziku, fyzikální inženýrství, biofotoniku a nanotechnologie.