Přístupnostní navigace
E-přihláška
Vyhledávání Vyhledat Zavřít
Místem kde se ukládají, uchovávají a zveřejňují výzkumná data jsou datové repozitáře. Výzkumná data zde můžete ukládat nebo uložená data znovu využít. Většina repozitářů tyto služby poskytuje zdarma. Tato datová uložiště jsou také zdrojem informací pro datové vyhledavače. Některé obory jsou v oblasti sdílení vědeckých dat velmi napřed a mají své specifické oborové repozitáře zaměřené na specifická data z daného oboru (jedná se zejména o obory spojené biologií, medicínské obory, astrofyzika, vědy o zemi a životním prostředí, ale i mnoho dalších). Obory, které zatím nemají své specifické oborové repozitáře, využívají repozitáře institucionální nebo obecné.
Re3data je základní rozcestník a registr datových repozitářů, kde můžete vyhledávat jednotlivé repozitáře podle oborového zařazení nebo klíčových slov. Tento registr však obsahuje kromě repozitářů s volně dostupnými daty, také repozitáře s daty dostupnými na vyžádání nebo komerční repozitáře.
Zenodo je obecný repozitář podpořený Evropskou komisí a provozovaný společností CERN. Je otevřený výzkumníkům ze všech oblastí vědy. Umožňuje sdílení článků, konferenčních dokumentů, prezentací, ale lze zde ukládat i nezpracovaná výzkumná data. Umožňuje vyhledávat sdílená vědecká data a jednoduše je znovu používat.Pro sdílení dat a softwaru vzniklého na VUT jsme vytvořili Zenodo komunitu - https://zenodo.org/communities/but
Repozitář obsahuje výzkumná data zejména z přírodních a medicínských věd. Cílem systému Dryad je umožnit výzkumným pracovníkům ověřovat publikované výsledky, zkoumat nové analytické metody analýzy, znovu využívat data pro výzkumné otázky, které původní autoři nepředpokládali, a provádět syntetické studie, jako jsou formální metaanalýzy.
Harvard Dataverse je bezplatný datový repozitář otevřený všem výzkumným pracovníkům z jakéhokoli oboru, a to jak uvnitř i vně Harvardu. Můžete zde sdílet, archivovat, citovat, přistupovat a zkoumat výzkumná data.
Je datový repozitář podporovaný společností Digital Science, která je součástí portfolia Springer Nature. Uživatelé zde mohou zpřístupnit všechny výstupy svého výzkumu tak, aby je bylo možné nalézt, znovu použít a citovat.
Národní repozitář je zatím pouze v pilotním provozu, ale do budoucna bude jedním z hlavních uložišť výzkumných dat v ČR. Je provozován sdružením CESNET v rámci pilotního budování národní repozitářové platformy. Virtuální organizaci pro přístup uživatelů a komunitu v rámci repozitáře (tedy v současnosti kontrolu ukládaných záznamů) spravuje Národní technická knihovna.
Odpovědnost: Bc. Jan Skůpa