Přístupnostní navigace
E-přihláška
Vyhledávání Vyhledat Zavřít
Výzkumná data mohou být ukládána na různých úložištích, která jsou dosti rozdílná a jejich vlastnosti mohou být různě využívané. Důležitý je výběr toho vhodného typu úložiště - jedná se zejména o ochranu před ztrátou dat, možnosti zálohování, šifrování apod.
Jedná se o různá flashdisky a klíčenky, externí pevné disky, data na CD/DVD nosičích. Jejich největší výhodou jsou malé rozměry, poměrně velká kapacita a přístup k datům offline kdykoli. Nevýhodou je faktická bezpečnost, přenosný disk může být jednoduše odcizen, ztracen, pro přístup k datům jej stačí jednoduše připojit k jakémukoliv počítači. Přenosné disky jsou náchylné i k mechanickému poškození a běžně se u nich neřeší zálohování dat.
Zpravidla se jedná o pevné disky (ať už klasické či SSD) v počítačích (stolní PC nebo notebook). Tato úložiště jsou výhodné pro rychlý a většinou bezproblémový přístup k uloženým datům. Nevýhodou je možnost přístupu jiných uživatelů k počítači nebo často nezajištěný systém pravidelných záloh, který může vést ke ztrátě dat bez náhrady.
Data jsou uložena na síťových discích, která mohou mít různou podobu. V prvé řadě jde o úložiště provozovaná VUT (VUT disk, fakultní sdílené disky, NAS apod), provozovaná CESNET (CESNET OwnCloud, FileSender, ad.). Další možností je využití externích služeb typu Microsoft O365 nebo Google Apps Suite. Je třeba si ale dát pozor, jak s daty jednotlivá úložiště pracují i z hlediska právního. Např. u cloudových úložišť od společností Microsoft a Google je jisté (při použití institucionálního VUT účtu), že jsou data uložena na serverech umístěných v Evropské unii. U osobních účtů to zaručeno není.
Odpovědnost: Bc. Jan Skůpa