Přístupnostní navigace
E-přihláška
Vyhledávání Vyhledat Zavřít
Podmínkou projektu Horizon Europe je v prvé řadě spravovat výzkumná data dle principů FAIR dat. V souvislosti s tím je příjemce povinen vytvořit Plán managementu dat, uložit data do důvěryhodného repozitáře a zajistit k datům otevřený přístup. V souvislosti se zveřejněním samotných dat je také nutné poskytnout informace o tom, jaké nástroje jsou potřeba k správnému využití dat (nebo např. k jejich validaci).
Uložení dat do repozitáře není závislé na tom, zda data budou sdílena nebo ne. Uložení je požadováno hlavně z důvodu dlouhodobé ochrany dat. Pro ukládání výzkumných dat jsou určeny především oborové repozitáře (obsáhlý seznam lze najít na re3data.org), existují ale i repozitáře bez oborového zaměření (nejpoužívanější jsou např. Figshare nebo Zenodo).
Data by měla být dle podmínek zveřejněna, pokud to není možné (z komerčních důvodů, ochrana osobních údajů apod.), je nutné tyto důvody popsat v Plánu managementu dat. Otevřená data jsou pak sdílena pod licencí CC BY nebo CC 0. Nastavení sdílení dat se řídí dle principu as soon as possible, as closed as necessary.
Otevřený přístup musí být zajištěn i metadatovým informacím, které popisují výzkumná data a zajišťují jejich vyhledatelnost. Metadata opět musí být zveřejněna pod licencí CC 0.
Operační program Jan Ámos Komenský klade důraz na uplatňování principů otevřené vědy i v oblasti výzkumných dat. Žadatel je povinen:
Podrobný popis Otevřené vědy a také povinnosti žadatelů jsou uvedeny v příručce Otevřená vědy na GA ČR.
V zadávací dokumentaci pro Standardní projekty - 2024 se na str. 18 v čl. 3.2 odst. 9 uvádí, že součástí Části C1 – zdůvodnění návrhu projektu je také:
„stručný popis výzkumných dat, která budou v průběhu řešení projektu využita, shromažďována nebo vytvářena a způsobů nakládání s nimi; především informace o dostupnosti a způsobu šíření výsledků výzkumu a výzkumných dat v souladu se zásadou, že výsledky výzkumu a výzkumná data nejsou zveřejňovány pouze v odůvodněných případech (aktualizace se předkládá s každou dílčí zprávou a závěrečnou zprávou)“.
Stručný popis výzkumných dat je jen jednou z mnoha oblastí popisovaných v Části 1, jeho rozsah by tak měl být zhruba pouze 2-3 věty. Ústřední knihovna vytvořila vzor stručného popisu výzkumných dat.
Mezi způsobilé věcné náklady na ostatní služby lze zahrnout náklady na správu výzkumných dat a vytvoření Data Management Plan.
POZOR: ve smlouvách podepisovaných v roce 2024 přibyla povinnost předkládat plán správy dat (nejpozději k datu doručení první dílčí zprávy a pravidelně jako součást dílčí a závěrečné zprávy)
V zadávací dokumentaci pro Standardní projekty - 2025 přibyla nově povinnost předkládat a aktualizovat Plán správy dat, na str. 18 v čl. 3.2 odst. 9 uvádí, že součástí Části C1 – zdůvodnění návrhu projektu je také:
"stručný popis výzkumných dat, která budou v průběhu řešení projektu využita, shromažďována nebo vytvářena a způsobů nakládání s nimi; především informace o dostupnosti a způsobu šíření výsledků výzkumu a výzkumných dat v souladu se zásadou, že výsledky výzkumu a výzkumná data nejsou zveřejňovány pouze v odůvodněných případech (aktualizace se předkládá s každou dílčí zprávou a závěrečnou zprávou); příjemce se zavazuje nejpozději k datu doručení první dílčí zprávy předložit plán pro správu výzkumných dat (Data Management Plan – DMP) a tento plán v případě potřeby pravidelně aktualizovat."
Vzor stručného popisu výzkumných dat pro projekty 2025.
Přesné podmínky, jaké musí splňovat Plán správy dat, jsou uvedeny na str. 61:
"Příjemce se zavazuje nejpozději k datu doručení první dílčí zprávy předložit plán pro správu výzkumných dat (Data Management Plan – DMP) a tento plán v případě potřeby pravidelně aktualizovat a předkládat jej pravidelně jako součást dílčí a závěrečné zprávy včetně informací o dostupnosti a způsobu šíření výsledků výzkumu a výzkumných dat. Součástí obsahu dílčí nebozávěrečné zprávy je aktualizovaný plán správy výzkumných dat. Plán správy výzkumných dat musí obsahovat minimálně informace o tom: (i) jaká výzkumná data bude příjemce v rámci projektu vytvářet, zpracovávat nebo sbírat; (ii) jaké metody a zásady jejich správy použije; (iii) zda a jakým způsobem se budou data sdílet, publikovat nebo uveřejňovat, případně odůvodnění, proč nemohou být výzkumná data šířena a zveřejňována (příjemce nezveřejní informace o výzkumných datech, jejichž zveřejněním by došlo k nepřiměřenému zásahu do práva na ochranu duševního vlastnictví, obchodního tajemství, bezpečnosti státu nebo oprávněných obchodních zájmů příjemce nebo třetí osoby); (iv) a jakým způsobem se budou data ukládat během řešení projektu a uchovávat po skončení projektu."
TA ČR reaguje na novelu zákona č. 130/2002 z roku 2022, která reálně uzákonila povinnost zveřejňovat /poskytovat výzkumná data k výsledkům podpořeným z veřejných zdrojů.
V návrhu projektu je žadatel povinen „popsat způsob správy výzkumných dat a poskytnout informace o dostupnosti a způsobu šíření výsledků výzkumu a výzkumných dat… výsledky výzkumu a výzkumná data nejsou zveřejňovány pouze v odůvodněných případech“. Návrh popisu připravený Ústřední knihovnou ke dostupný ke stažení.
Pokud bude projekt přijat, v rámci první průběžné zprávy je nutné předložit Plán správy dat, který musí obsahovat tyto informace:
Aktualizovaný plán správy dat se předkládá v rámci další průběžné zprávy a jako součást závěrečné zprávy.
Jako vzor lze využít excelovský soubor připravený TA ČR nebo přeloženou šablonou programu Horizon Europe.
Podrobnosti, jaká data je příjemce povinen poskytnout a výjimky z této povinnosti, a další informace, lze najít v přehledné příručce „Výzkumná data a otevřený přístup k výstupům/výsledkům“.
Odpovědnost: Bc. Jan Skůpa