Přístupnostní navigace
E-přihláška
Vyhledávání Vyhledat Zavřít
studijní program
Fakulta: FEKTZkratka: MPC-NCPAk. rok: 2025/2026
Typ studijního programu: magisterský navazující
Kód studijního programu: N0714A060025
Udělovaný titul: Ing.
Jazyk výuky: čeština
Akreditace: 4.6.2024 - 4.6.2034
Profil programu
Akademicky zaměřený
Forma studia
Prezenční studium
Standardní doba studia
2 roky
Garant programu
doc. Ing. Jiří Háze, Ph.D.
Oblasti vzdělávání
Cíle studia
Dvouletý navazující magisterský studijní program Návrh čipů a moderní polovodičové technologie (MPC-NCP) je zaměřen na výchovu inženýrů se širokým základem znalostí teorie a praktických aplikací v oblasti materiálového a elektrotechnického inženýrství v polovodičovém, resp. elektrotechnickém průmyslu. Cílem studijního programu MPC-NCP je nabídnout takové vysokoškolské studium, které je konkrétně zaměřeno na oblast polovodičového hodnotového řetězce (Semiconductor Value Chain - SVC), a které studentům předá základní i pokročilé inženýrské znalosti a dovednosti související s teorií, návrhem, simulací, výrobou, pouzdřením, testováním a aplikací integrovaných obvodů a integrací v komplexních elektrotechnických zařízeních. Samozřejmostí jsou pak i znalosti a dovednosti v oblasti polovodičových materiálů a technologií pro polovodičový průmysl. Díky kvalitnímu teoretickému vzdělání a širokému odbornému základu aplikačně průmyslově cíleného oborového studia je přitom zajištěna vysoká adaptabilita absolventa na všechny konkrétní požadavky jeho budoucí profesionální praxe.
Profil absolventa
Studijní plán programu Návrh čipů a moderní polovodičové technologie obsahuje předměty, jejichž absolvováním získá student: Odborné znalosti nezbytné pro práci zejména v oblasti teorie, návrhu a technologie integrovaných obvodů, výroby polovodičových materiálů a jejich užití při výrobě samotných čipů, stejně jako aplikační využití čipů v komplexních elektronických systémech. Tyto znalosti také zahrnují oblast výzkumu a vývoje v rámci celého SVC. Absolvent je seznámen s metodami a postupy, používanými při testování polovodičových materiálů a čipů. Díky mezifakultnímu mezioborovému přístupu při výuce budou studentům předány odborné znalosti pokrývající celé spektrum inženýrských činností potřebných v polovodičovém průmyslu, tedy nejen v elektrotechnice, ale také materiálové, fyzikální inženýrství a částečně i chemie. Nedílnou součástí vzdělávacího procesu je zapojení specialistů z praxe do výuky, semináře, stáže a praktická výchova v partnerských firmách a univerzitách. Odborné dovednosti, jako je schopnost tvůrčím způsobem aplikovat nové poznatky, používat moderní vývojové, výpočtové a simulační nástroje, pracovat s databázemi informací a dat, navrhovat řešení v souladu se standardy elektrotechnického, resp. polovodičového průmyslu s ohledem na životní prostředí. Tyto dovednosti umí absolvent propojit systémovým řešením a dokáže provázat znalosti z oblasti materiálového inženýrství (fyzika polovodičů, materiály pro polovodičový průmysl), elektrotechnického (teorie, návrh a simulace integrovaných obvodů, návrh elektronických systémů, fotonika, optoelektronika, vakuová zařízení a elektronová mikroskopie pro SVC), se znalostmi z oblasti chemického inženýrství (problematika nakládání s odpady, likvidace a recyklace). Výše zmíněné oblasti může volitelně rozšířit o řadu dalších oborů. Absolvent získá zkušenost s praxí ve firmách zaměřených na návrh, výzkum, vývoj, výrobu, testování a implementaci integrovaných obvodů nebo polovodičových materiálů, včetně praxí a exkurzí v největších čipových firmách na světě z Taiwanu. Společně se samostatnými a týmovými projekty a povinnými laboratorními cvičeními získá i potřebné praktické dovednosti. Obecné způsobilosti, které zahrnují schopnost samostatně vymezit a tvůrčím způsobem řešit teoretické nebo praktické problémy v oboru, plánovat inženýrské činnosti tvůrčí povahy, navrhovat postupy pro jejich uskutečnění a samostatně řešit složité komplexní inženýrské úkoly související s návrhem, výrobou, evaluací a aplikací čipů s využitím moderních polovodičových technologií a materiálů, a taktéž komplexní elektronické systémy a zařízení. Absolvent umí efektivně získávat nové informace v oboru, rozšiřovat své odborné znalosti, dovednosti a způsobilosti a aplikovat je na zadaný problém. Je schopen odborně komunikovat v anglickém jazyce.
Charakteristika profesí
Absolventi programu se uplatní zejména v České republice (ale obecně globálně), v oblasti polovodičového hodnotového řetězce – polovodičové materiály a technologie výroby, návrh, výroba, pouzdření a testování čipů, implementace v nadřazených systémech. Dále v oblastech jako je optoelektronika, fotonika, nanoelektronika nebo analytika (elektronová mikroskopie) a další odvětví elektrotechnického průmyslu.
Vytváření studijních plánů
Studijní předměty jsou hodnoceny kredity podle ECTS. Kredit vyjadřuje přibližnou týdenní hodinovou zátěž studenta při studiu daného předmětu. Kredity za daný předmět student získá až po jeho předepsaném ukončení, tj. po udělení zápočtu, klasifikovaného zápočtu, případně vykonáním zkoušky za podmínek daných Studijním a zkušebním řádem VUT v Brně, vnitřní normou Pravidla pro organizaci studia na FEKT a skladbou a obsahem individuálně stanovených v každém předmětu. Ve dvouletém magisterském studiu musí student získat minimálně 120 kreditů ve stanovené kreditové skladbě: 80 kreditů v povinných předmětech, 36 kreditů v povinně volitelných (PV) předmětech, 4 kreditů ve volitelných předmětech. Povinné předměty (včetně semestrálního projektu) absolvuje student zpravidla v semestrech a ročnících tak, jak jsou uvedeny ve studijních plánech. Nezakončí-li student úspěšně povinný předmět předepsaným způsobem, musí jej zapsat znovu hned v následujícím roce svého studia. Povinně volitelné předměty profilujícího základu (PVA) jsou oborově zaměřené odborné předměty, které profilují studenta do užších oblastí jeho zájmů. Další povinně volitelné (PVB) předměty jsou další odborné předměty zařazené z nabídek ústavů FEKT VUT. Jejich úkolem je rozšířit odborné znalosti studentů. PV předměty si pro daný akademický rok volí student sám z aktuální nabídky studijního plánu při respektování pravidel pro jejich výběr uvedených v Informačním systému FEKT VUT. Při výběru těchto předmětů se student řídí svými odbornými zájmy s ohledem na odbornou oblast studovaného programu a anotací předmětu uvedené v charakteristikách předmětů v Informačním systému FEKT VUT. Výběr PV předmětů v jednotlivých semestrech si student volí tak, aby při ukončení svého studia dosáhl alespoň předepsané minimum kreditů v každé skupině PV předmětů, přitom nezískání minimálního počtu kreditů v jedné skupině PV předmětů nelze kompenzovat překročením počtu kreditů získaných v jiné skupině PV předmětů. Volitelné předměty rozšiřují všeobecné znalosti studentů. Předměty si volí student sám z celofakultní nabídky (ústavy FEKT) nebo z nabídky ostatních fakult VUT (tzv. svobodné předměty) a může je absolvovat v libovolném ročníku nebo semestru navazujícího magisterského studia. Mezi volitelné předměty patří i předmět Tělesná výchova. Neuzavře-li úspěšně student zapsaný volitelný předmět, může, ale nemusí si jej v dalším akademickém roce zapsat znovu. Studenti musí získat na začátku studia odpovídající elektrotechnickou kvalifikaci. Studenti musí k úspěšnému ukončení svého studia absolvovat podle nabídky studijního plánu minimálně jeden povinný nebo povinně volitelný odborný předmět v anglickém jazyce viz Směrnice VUT „K výuce cizích jazyků“.
Návaznost na další typy studijních programů
Studijní program MPC-NCP přímo navazuje na bakalářský program Návrh čipů a moderní polovodičové technologie. Absolventi tohoto programu mohou pokračovat studiem doktorského studijního programu např. Mikroelektronika a technologie.