Přístupnostní navigace
E-přihláška
Vyhledávání Vyhledat Zavřít
studijní program
Fakulta: FSIZkratka: B-FIN-PAk. rok: 2025/2026
Typ studijního programu: bakalářský
Kód studijního programu: B0719A110001
Udělovaný titul: Bc.
Jazyk výuky: čeština
Akreditace: 6.6.2018 - 6.6.2028
Profil programu
Akademicky zaměřený
Forma studia
Prezenční studium
Standardní doba studia
3 roky
Garant programu
prof. RNDr. Jiří Spousta, Ph.D.
Rada studijního programu
Předseda :prof. RNDr. Jiří Spousta, Ph.D.Člen interní :prof. RNDr. Radim Chmelík, Ph.D.prof. RNDr. Tomáš Šikola, CSc.prof. RNDr. Petr Dub, CSc.Mgr. Jana Hoderová, Ph.D.doc. Ing. Radek Kalousek, Ph.D.
Oblasti vzdělávání
Cíle studia
Cílem studia je vybavit jeho absolventa znalostmi a dovednostmi, které mu umožní buď pokračovat v dalším vzdělávání v oblastech, jako je aplikovaná fyzika, fyzikální inženýrství, nanotechnologie, materiálové vědy a inženýrství, optické inženýrství či metrologie, nebo pracovat v oblastech, jejichž rozvoj je založen na fyzikálně-matematických znalostech. Studium vychází ze širokého matematicko-fyzikálního základu doplněného základními poznatky z oblasti inženýrství, zejména z oblasti počítačové podpory konstruování, nebo z oblasti chemie a biologie na úrovni potřebné pro práci v hraničních oblastech výzkumu a vývoje.
Profil absolventa
Znalosti: Student získá vedle širokých znalostí fyziky, nabytých zejména v kurzech obecné a teoretické fyziky a dalších specializovaných fyzikálních předmětech, a matematiky také základní znalosti z oblasti inženýrství, zejména z oblasti počítačové podpory konstruování, nebo z oblastí chemie a biologie na úrovni potřebné pro práci v hraničních oblastech výzkumu a vývoje. Tento komplex teoretických a experimentálních znalostí umožní studentovi porozumět fyzikálním vlastnostem látek a nanostrukturních metamateriálů a metodám jejich zkoumání či funkci fyzikálních a optických zařízení a přístrojů. Významnou část vzdělávání tvoří vlastní práce studentů v laboratořích ústavu vybavených nejmodernějšími zařízeními. K vysoké úrovni vzdělávání přispívá rovněž i možnost využití personálního a materiálního zázemí poskytovaného výzkumnou infrastrukturou CEITEC. Dovednosti: Absolventi vybavení širokými znalostmi fyziky a matematiky budou schopni řešit reálné fyzikálně-inženýrské problémy na úrovni experimentální i teoretické, budou schopni připravit a realizovat experimenty a analyzovat dosažené výsledky. Budou schopni konstruovat fyzikální a optická zařízení a užívat je pro vytváření a charakterizaci struktur požadovaných vlastností. Kompetence: Absolventi jsou připraveni ke studiu v navazujícím magisterském studijním programu zaměřeném na aplikovanou fyziku, fyzikální inženýrství, biofotoniku, optické inženýrství nanotechnologie, materiálové vědy a inženýrství. Vzhledem k získané šíři znalostí a dovedností jsou schopni rychlé adaptability v nejrůznějších oblastech a mohou se uplatnit v praxi, například v laboratorních provozech, metrologických institucích a technologicky zaměřených firmách apod.
Charakteristika profesí
Absolventi jsou připraveni ke studiu v navazujícím magisterském studijním programu zaměřeném na aplikovanou fyziku, fyzikální inženýrství, biofotoniku, nanotechnologie, materiálové vědy a inženýrství. Vzhledem k získané šíři znalostí a dovedností jsou schopni rychlé adaptability v nejrůznějších oblastech a mohou se uplatnit v praxi, například v laboratorních provozech, metrologických institucích a technologicky zaměřených firmách apod.
Podmínky splnění
Viz platné předpisy, Směrnice děkana Pravidla pro organizaci studia na fakultě (doplněk Studijního a zkušebního řádu VUT v Brně). Součásti SZZ a jejich obsah 1. Obhajoba bakalářské práce 2. Atomová a kvantová fyzika (Obecná fyzika IV, Kvantová a statistická fyzika) 3. Elektrodynamika a optika (Obecná fyzika II a III, Elektrodynamika a STR, Základy optiky) 4. Fyzika a inženýrství pevných látek a nanostruktur (Fyzika pevných látek, Základy nanověd, Principy zařízení pro fyzikální technologie) (V závorce jsou uvedeny předměty vztahující se k danému tematickému okruhu.)
Vytváření studijních plánů
Pravidla a podmínky pro tvorbu studijních programů určují: ŘÁD STUDIJNÍCH PROGRAMŮ VUT, STANDARDY STUDIJNÍCH PROGRAMŮ VUT, STUDIJNÍ A ZKUŠEBNÍ ŘÁD VUT (užívající „ECTS“), SMĚRNICE DĚKANA Pravidla pro organizaci studia na fakultě (doplněk Studijního a zkušebního řádu VUT v Brně).
Dostupnost pro zdravotně postižené
Na VUT jsou zohledněny potřeby rovného přístupu k vysokoškolskému vzdělávání. V přijímacím řízení ani ve studiu nedochází k přímé či nepřímé diskriminaci z žádných důvodů. Studujícím se specifickými vzdělávacími potřebami (poruchy učení, fyzický a smyslový handicap, chronická somatická onemocnění, poruchy autistického spektra, narušené komunikační schopnosti, psychická onemocnění) je poskytováno poradenství v poradenském centru VUT, které je součástí Institutu celoživotního vzdělávání VUT. Podrobně tuto problematiku řeší Směrnice rektora č. 11/2017 „Uchazeči a studenti se specifickými potřebami na VUT“. Rovněž je vytvořen funkční systém sociálních stipendií, který popisuje Směrnice rektora č. 71/2017 „Ubytovací a sociální stipendium“.
Návaznost na další typy studijních programů
Absolventi mohou pokračovat studiem navazujícího magisterského studijního programu zaměřeného zejména na aplikovanou fyziku, fyzikální inženýrství, biofotoniku, optické inženýrství, nanotechnologie, materiálové vědy a inženýrství.