Přístupnostní navigace
E-přihláška
Vyhledávání Vyhledat Zavřít
studijní program
Fakulta: FSIZkratka: B-MAI-PAk. rok: 2025/2026
Typ studijního programu: bakalářský
Kód studijního programu: B0588A170001
Udělovaný titul: Bc.
Jazyk výuky: čeština
Akreditace: 1.5.2018 - 1.5.2028
Profil programu
Akademicky zaměřený
Forma studia
Prezenční studium
Standardní doba studia
3 roky
Garant programu
prof. RNDr. Josef Šlapal, CSc.
Rada studijního programu
Předseda :prof. RNDr. Josef Šlapal, CSc.Člen interní :Mgr. Jana Hoderová, Ph.D.doc. Ing. Radek Kalousek, Ph.D.doc. RNDr. Miroslav Kureš, Ph.D.doc. Mgr. Petr Vašík, Ph.D.prof. Mgr. Pavel Řehák, Ph.D.prof. RNDr. Jan Čermák, CSc.prof. RNDr. Miloslav Druckmüller, CSc.doc. Ing. Luděk Nechvátal, Ph.D.
Oblasti vzdělávání
Cíle studia
Tříletý bakalářský studijní program Matematické inženýrství má mezioborový charakter, neboť kromě matematiky poskytuje studentům vzdělání také v oblasti informatiky a strojního inženýrství. Cílem matematických předmětů je, aby studenti získali znalosti stěžejních matematických disciplín s důrazem na moderní matematické metody používané v technických aplikacích. Úkolem inženýrských předmětů je pak seznámit studenty se základy strojírenských věd, které jsou z velké části založeny na matematických aplikacích, a v informatice se studenti naučí efektivně využívat výpočetní techniku při řešení technických problémů.
Profil absolventa
Absolventi programu Matematické inženýrství jsou technicky vzdělaní bakaláři s hlubšími znalostmi matematiky i informatiky. Získané vědomosti jim umožní řešit technické problémy pomocí moderních matematických metod s efektivním využitím výpočetní techniky. V praxi proto naleznou uplatnění v nejrůznějších průmyslových odvětvích, kde budou kvalifikovanými členy či vedoucími výrobních týmů. Mohou však pracovat i v dalších odvětvích, jako je peněžnictví, služby, státní správa apod. Předpokládá se však, že většina z nich bude pokračovat ve studiu stejnojmenného navazujícího magisterského programu a získá tak titul inženýr. Mohou také přejít na magisterské studium programu Strojírenství, technologie a materiály či jiného programu na VUT nebo pokračovat na jiné univerzitě v ČR, případně v zahraničí.
Charakteristika profesí
Absolventi bakalářských studijních programů najdou uplatnění například v technických funkcích ve vývojových a konstrukčně technologických ústavech nebo kancelářích, ve výrobních podnicích, ve službách a obchodu. Dobří absolventi na FSI obvykle pokračují ve studiu v navazujícím magisterském studijním programu a dosahují titulu inženýr.
Podmínky splnění
Viz platné předpisy, Směrnice děkana Pravidla pro organizaci studia na fakultě (doplněk Studijního a zkušebního řádu VUT v Brně). Protože se jedná o studijní program, který je kombinací dvou oblastí vzdělávání, a to oblasti Matematika a oblasti Strojírenství, technologie a materiály, také SZZ bude tvořena těmito dvěma součástmi. Bakalářské práce budou vesměs zaměřeny na matematiku a její aplikace ve strojírenství a příbuzných oborech, u rozpravy pak budou vyžadovány znalosti jak z matematiky, tak ze základních strojírenských předmětů. Tematické okruhy matematiky budou tvořeny jednotlivými matematickými předměty, které studenti během studia absolvovali, zatímco u strojírenství bude důraz kladen především na předměty Úvod do materiálových věd a inženýrství a Konstruování strojů a strojních součástí.
Vytváření studijních plánů
Pravidla a podmínky pro tvorbu studijních programů určují: ŘÁD STUDIJNÍCH PROGRAMŮ VUT, STANDARDY STUDIJNÍCH PROGRAMŮ VUT, STUDIJNÍ A ZKUŠEBNÍ ŘÁD VUT (užívající „ECTS“), SMĚRNICE DĚKANA Pravidla pro organizaci studia na fakultě (doplněk Studijního a zkušebního řádu VUT v Brně).
Dostupnost pro zdravotně postižené
Na VUT jsou zohledněny potřeby rovného přístupu k vysokoškolskému vzdělávání. V přijímacím řízení ani ve studiu nedochází k přímé či nepřímé diskriminaci z žádných důvodů. Studujícím se specifickými vzdělávacími potřebami (poruchy učení, fyzický a smyslový handicap, chronická somatická onemocnění, poruchy autistického spektra, narušené komunikační schopnosti, psychická onemocnění) je poskytováno poradenství v poradenském centru VUT, které je součástí Institutu celoživotního vzdělávání VUT. Podrobně tuto problematiku řeší Směrnice rektora č. 11/2017 „Uchazeči a studenti se specifickými potřebami na VUT“. Rovněž je vytvořen funkční systém sociálních stipendií, který popisuje Směrnice rektora č. 71/2017 „Ubytovací a sociální stipendium“.
Návaznost na další typy studijních programů
Bakalářské studijní programy Absolventi mohou pokračovat studiem navazujícího magisterského studijního programu.